Otomotiv

Ağustos ayının en çok satılan otomobil markaları belli oldu

Sahibinden.com verilerine göre Ağustos ayında en çok satılan otomobili Renault Clio oldu. Clio'yu Opel Astra ve Volkswagen Passat takip etti. Öte yandan satılan araç sayısı bir önceki aya göre yüzde 8 artış kaydetti.

otomobil
 

Sahibinden.com verileri ile hazırlanan “Sahibindex Vasıta” raporuna göre, Ağustos ayında en çok satılan otomobil markası Renault Clio oldu. Clio’yu Opel Astra ve Volkswagen Passat takip etti.

Rapora göre Ağustos ayında en çok ilan verilen kategori otomobil oldu. Otomobili, minivan-panelvan, arazi/ SUV-Pick-up, motosiklet ve ticari araçlar izledi.

Satışa sunulan otomobil adedi bir önceki aya göre yüzde 17,2, satılan araç sayısı ise yüzde 8 arttı. Ayrıca satılık otomobil fiyatlarında da yüzde 1,9’luk artış yaşandı.

En çok satılan araç Renault Clio oldu

En çok satılan Marka-Model sıralamasında ilk sırayı Renault Clio aldı. Renault Clio’yu Volkswagen Passat ile yer değiştiren Opel Astra takip etti. Volkswagen Passat üçüncü sırada yer alırken Renault Megane dördüncü, Ford Focus beşinci sırada yer aldı. En çok ilanı verilen arazi/ SUV-pick-up markası ise yine Nissan oldu.

En çok beyaz renk ve dizel araçlardan ilan verildi

Ağustos ayında en çok ilan, başta beyaz renk olmak üzere siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli ve dizel araçlardan oluştu. Model-Yıl olarak bakıldığında ise en çok 2015 model yılı araç ilanı verilirken 2016 model yılına sahip araçlar ikinci, 2012 model yılına sahip araçlar üçüncü sırada yer aldı.

0-100 bin kilometre aralığındaki araç sayısı düştü

2020 yılının aynı döneminde satışa sunulan araçların yüzde 34,3’ü 0-100 bin kilometre aralığındaydı. Bu yıl 0-100 bin kilometre aralığında yer alan araç sayısında 2 puanlık düşüş görüldü ve yüzde 32,3 oldu. Ayrıca ilanların yüzde 25,4’ü 50-100 bin TL aralığında satışa sunuldu.

En çok ilgi çeken marka Volkswagen

Ağustos ayında ilan bakanların en çok ilgisini çeken markalar ise sırasıyla Volkswagen, Renault, BMW, Ford ve Opel oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu