Otomotiv

Audi’den dev dönüşüm: Tarih verildi

Dünyaca ünlü otomotiv markası Audi içten yanmalı motorlara 2040 senesi itibarıyla veda edilmesi yönünde planların olduğunu ifade etti.

Otomobil şirketleri elektrikli modellere geçiş gerçekleştirirken öte yandan da içten yanmalı motorlu araçların üretimini bütünen bitirmeye hazırlanıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya işgalinden dolayı Ruslara uygulanacak olan olası bir ambargo da hükümetler ve şirketler üzerinde yenilenebilir enerjiye yatırımları genişletmeleri amacıyla baskıları artırmış vaziyette.

Konuya ilişkin şirketler farklı fikirler çıkartıyor. BMW içten yanmalı motorlardan çok hızlı bir şekilde vazgeçilmemesi gerektiğini ifade ederken kimi firmalardan ise bu konuyla ilgili hızlı adımlara atılıyor. Konuya ilişkin bir açıklama da Audi CEO’sundan paylaşıldı.

Audi 2040 senesinde fosil yakıtlara veda edebileceğini duyurdu
Elektrikli araçlara geçiş süreci başlarken, Audi tarafından 2033 senesi itibarıyla içten yanmalı motorlu araç satışının durdurulmasının planladığı kaydedildi. Ana firma Volkswagen ise bu sonlandırma sürecinin son yılı için 2035’i işaret etti. Alman marka belirlenen yıldan sonra Çin ve Amerika Birleşik Devletleri için bu kararını uygulamaya alacak.

Son zamanlarda artış gösteren elektrikli otomobil ve Rusya ambargosu tartışmaları sonrasında Audi CEO’su konuya dair açıklamalar yaptı.

audi_2

“Avrupalılar olarak cesur adımlar atalım”

CEO, “Avrupalılar olarak cesur olarak 2040 itibarıyla fosil yakıtları bütünüyle bırakmayı kendimize görev edinelim. Bireysel mobilite amacıyla bütün enerjimizi bataryalı elektrikli araçlar için harcamalıyız.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu