Otomotiv

Çarpıcı rapor: Çip krizi sorunu 2022 yılında da devam edecek

Çip krizi ile ilgili IHS Markit tarafından yayınlanan bir rapora göre otomotiv üretiminde bu yıl 7,1 milyon adet düşüş yaşanacak. Ayrıca sektörde yaşanan bu sıkıntının 2022 yılında da devam edebileceği öngörülüyor.

çip krizi
 

Son zamanlarda giderek büyüyen çip krizi sorunu, otomotiv sektöründeki etkisini sürdürmeye devam ediyor. Çip krizi nedeniyle sektördeki birçok firma üretim faaliyetlerine ara vermek zorunda kalıyor. Çip tedarikinde yaşanan sorunlarla ilgili IHS Markit tarafından yayınlanan bir rapor ise bu sorunun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Raporda, otomotiv üretiminde bu yıl 7,1 milyon adetlik bir düşüş yaşanması öngörülüyor. Ayrıca çip krizi sorununun 2022 yılında da devam etmesi ve çip tedarikinde 2022 yılı boyunca herhangi bir normalleşme beklenmediği ifade ediliyor.

ABD’de üç Demokrat senatör, ülkedeki fabrikaların üretime ara vermesi nedeniyle dünyanın çip üretim merkezi olarak bilinen Tayvan’dan yardım talep etse de IHS Markit analistleri, sorunun sadece Tayvan kaynaklı olmadığını belirtiyor.

Toyota ve Ford üretimi geçici olarak durdurma kararı almıştı

Geçtiğimiz günlerde Toyota, çip krizi nedeniyle Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan fabrikasında üretimi geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Şirket sözcüsü, fabrikanın 20 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında üretime ara vereceğini duyurmuştu.

Üretim tarafında yaşanan bu aksaklıkların sıkıntılar yarattığını dile getiren Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise söz konusu girdilerin otomobillerden çıkarılmaya çalışıldığını belirtmişti. Bozkurt ayrıca markaların elinde talebi karşılayacak kadar araç olmadığını söylemişti.

Ayrıca şirket, çip krizi nedeniyle Eylül ayı küresel üretim tahminini de yüzde 40 oranında azaltarak daha önce 900 bin olarak öngörülen tahmini yaklaşık 500 bine indirmişti.

Otomotiv üreticisi Ford da yarı iletken çip tedariki sorunu nedeniyle Almanya Köln’deki fabrikasında üretimi geçici olarak tekrar durdurma kararı almıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu