OtomotivTeknoloji

“Çip krizi 210 milyar dolarlık ciro kaybına yol açabilir”

Danışmanlık şirketi AlixPartners, otomotiv sektöründe etkisi süren küresel çip krizi sorununun 210 milyar dolarlık ciro kaybına yol açabileceğini belirtti. Daha önce 3,9 milyon araçlık üretim kaybı olacağı yönünde tahminlerde bulunan şirket, otomobil üreticilerinin bu yıl 7,7 milyon araç daha az üretim yapacağını öngördü.

çip krizi
 

Danışmanlık şirketi AlixPartners’in tahminlerine göre küresel çip krizi sorununun yol açtığı ciro kaybı 210 milyar dolara ulaşacak. Daha önce 3,9 milyon araçlık üretim kaybı olacağı yönünde tahminlerde bulunan AlixPartners, otomobil üreticilerinin bu yıl 7,7 milyon araç daha az üretim yapacağını öngördü.

Şirket yetkililerinden Dan Hearsch, “Varil boşaldı, dibinde hiçbir şey kalmadı. Geleceğe baktığımızda, satışlarda sıkıntılar olacak. Satışlarda şimdiye dek sıkıntı olmamıştı, zira yeterli stok vardı. Ancak artık yok. Bu durum kesinlikle sektörün karşılaştığı en uzun tedarik sıkıntısı gibi görünüyor, zira henüz sona ermedi. Kesinlikle en yaygın olanı. Sorun her yerde var, herkes için” dedi.

Otomotiv sektörüne zor günler yaşatan küresel çip krizi sorunundan dolayı tahminin yukarı yönde revize edilip edilmeyeceğini kesin olarak söyleyemediğini belirten Hearsch, “Doğrusu durum iyiye gitmiyor. İnsanlar bunun hepimizden düşündüğünden çok daha uzun süreceği görüşüne göre kendini ayarlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

AlixPartners, Ocak ayında çip krizi sorununun otomotiv sektörüne maliyetinin 61 milyar dolar olacağını belirtmiş, Mayıs ayında bu tahmini 110 milyar dolara çıkarmıştı.

Çip bekleme süresinde yeni rekor

Çip tedarikinde sorunlar yaşayan otomobil firmalarının siparişleri karşılaması için geçen zaman Ağustos ayında 21 haftaya çıktı.

Susquehanna Financial Group. tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yarı iletkenin sipariş edilmesi ve bu ürünün teslim alınması arasındaki zaman farkını işaret eden çip teslim süresi, Ağustos ayında bir önceki aya göre 6 gün artarak yaklaşık 21 haftaya çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu