Otomotiv

Çip krizi bu kez de Tesla’yı vurdu

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, küresel çip krizi nedeniyle Çin'in Şanghay kentinde bulunan fabrikasında üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı.

tesla2
 

Çip krizi sorunu otmotiv sektöründeki etkisini sürdürmeye devam ediyor. Birçok firma, çip tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle üretimi geçici olarak durdurmak zorunda kalıyor. Bir karar da elektrikli otomobil devi Tesla’dan geldi.

Tesla, Çin’in Şanghay kentinde bulunan fabrikasında küresel çip krizi nedeniyle üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı. Şirket, fabrikadaki üretim hattının çip sıkıntısı nedeniyle 4 gün kesintiye uğradığını bildirdi.

tesla
 

Konuya yakın kaynaklara göre üretim şimdilik normale döndü ancak konuyla ilgili Tesla yetkilileri henüz bir açıklama yapmadı.

Küresel çip krizi sorunu otomotiv sektörünü etkilemeye devam ediyor

Koronavirüs salgını ile birlikte etkisini artıran çip krizi sorunu, birçok sektörü etkiledi ancak en büyük etkisi otomotiv sektörüne oldu. Sektörde üretimin aksamasına yol açan çip krizi, küresel çapta büyük gelir kaybına yol açtı.

Geçtiğimiz günlerde otomobil devleri Toyota ve Ford üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı. Toyota Motor, üretim planlarında da değişikliğe giderek Eylül ayı üretimini yüzde 40 azaltacağını belirtti.

Çip krizinden etkilenen son firma Tesla oldu. Tesla, Temmuz ayında yaklaşık 33 bin adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olarak bilinen Çin’de Temmuz ayında araç satışları yüzde 6.4 düşüş kaydetti. Son verilere göre ülkedeki satışların Ağustos ayında yüzde 13 oranında düşeceği öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu