Otomotiv

Çip krizi, Ford’u vurdu: En popüler aracın üretimini durduracak

Küresel çip krizi sebebiyle Ford, en popüler aracı için 8 fabrikasındaki üretimi durduracağını ifade etti. İşte tüm detaylar…

 

ford

Birçok üreticiden geçtiğimiz sene boyunca tüketici elektroniğinden otomobillere kadar her yerde çip kriziyle karşılaşıldı. Firmalar özellikle pandeminin de beraberinde getirmiş olduğu kapanmalar ve üretim bandında meydana gelen aksamalar başta olmak üzere hammadde kıtlığı sebebiyle sorun yaşıyor.

Ford en sevilen aracının üretimini durduracak

Hatta kimi firmalar, geçtiğimiz senede birden çok kez üretimi durdurmaya ilişkin karar aldı. Şimdi ise çip krizi nedeniyle Ford, en fazla sevilen aracının üretimini bir süreliğine durduracağını kaydetti.

ford

Çip krizi sebebiyle Ford, 8 fabrikasında üretimini durdurma kararı aldı

Küresel çip krizinin geçtiğine ilişkin açıklamalar kimi zaman gelse de belirli aralıklarla yeniden ortaya çıkıyor. Son zamanlarda ise çip krizinden etkilenen firmalardan birisi Ford oldu. Bir firma sözcüsü tarafından yapılmış olan açıklamada Kanada, Meksika ve ABD’de sekiz fabrikada üretimin durdurulacağı veyahut ciddi düzeyde azaltılacağı kaydedildi.

Bununla beraber, Ford alınmış olan bu kararın 7 Şubat’tan itibaren işleme gireceğini ifade ediyor. Ayrıca en karlı ve popüler araçlardan F-150’yi ürettiği Kansas fabrikasında da Ford’un üretimi durduracağı söyleniyor.

Geçtiğimiz sene Eylül ayında General Motors tarafından da, bileşen kıtlığından dolayı Kuzey Amerika fabrikalarının dört tanesi dışında da üretim geçici bir şekilde askıya alınmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu