Otomotiv

Çip krizinin vurduğu Toyota üretim tahminini düşürdü

Çip krizinin vurduğu otomobil devi Toyota, Eylül ayına ilişkin küresel üretim tahminini yüzde 40 azalttı. Buna göre şirket, daha önce yaklaşık 900 bin olarak öngördüğü Eylül ayı küresel üretim tahminini, yaklaşık 500 bine indirdi.

toyota
 

Çip krizi otomobil sektöründeki etkisini sürdürüyor. Birçok otomobil devi çip tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle üretimi geçici olarak durdurmak zorunda kalıyor.

Bu şirketlerden biri de Toyota oldu. Adapazarı’ndaki fabrikasında çip krizi nedeniyle üretimi geçici olarak durdurma kararı alan Toyota, bu kez de Eylül ayına ilişkin küresel üretim tahminini aşağı çekti. Buna göre şirket, Eylül ayına ilişkin üreti tahminini yüzde 40 azalttı.

Eylül ayı küresel üretim tahminini yaklaşık 900 bin araç olarak öngören Toyota, çip krizi nedeniyle bu tahmini yaklaşık 500 bine indirdi.

Adapazarı’nda üretimi geçici olarak durdurma kararı almıştı

Şirket, çip arzında yaşanan sıkıntılar nedeniyle Adapazarı’ndaki fabrikasında üretimin geçici olarak durdurulmasına karar vermişti.

Şirket sözcüsü, fabrikanın 20 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında üretime ara vereceğini duyurmuştu.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise üretim tarafında yaşanan bu aksaklıkların sıkıntılar yarattığını, söz konusu girdilerin otomobillerden çıkarılmaya çalışılığını söylemişti.

Otomobil sektöründeki en büyük sorunun müşteri talebine cevap verememek olduğunu kaydeden Bozkurt, markaların elinde talebi karşılayacak kadar araç olmadığını ifade etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu