Otomotiv

Elektrikli otomobil sektörüne büyük yatırım: Türkiye’de ilk kez…

Türkiye’nin teknolojiyle ilişkin yatırımları hızla devam ederken ilk defa otomobil batarya fabrikasının açılacağı kaydedildi.

togg

 

TOGG tarafından geliştirilmiş olan yerli elektrikli araç için yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Fakat bu yapılan yatırım otomobil endüstrisinin tek yatırımı değil.

Elektrikli otomobiller için batarya teknolojisi çok önemli bir konu. Türkiye’de ne yazık ki batarya üretim tesisi yer almıyor. Fakat yapılmış olan son paylaşımlar bu durumu değiştiriyor. Sanayi Bakanı Varank’ın da müjdesini verdiği batarya fabrikası kuruluyor. İşte paylaşılan detaylar…

mustafa

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank müjdeli haberi paylaşmıştı.

Yerli üretilen otomobil bataryaları geliyor

Resmi Gazete’de son olarak yayımlanmış olan kararnameye göre, ülkemizin ilk otomobil batarya fabrikası kuruluyor. Farasis ve TOGG ortaklığında geliştirilen proje bitirildiğinde, fabrika 15 gigawatt saatlik modül ve batarya hücresi üretimi yapacak.

Yaşanan gelişme 2 milyon araç üretme kapasitesi bulunan 30 milyar dolarda fazla ihracat gerçekleştirebilen otomotiv endüstrisi için dev bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Bursa’da kurulması düşünülen tesis için 30 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirilecek ve eğer her şey yolunda giderse kısa zamanda tamamlanacak.

Bununla beraber projenin istihdam kapısı olması da bekleniyor ve 400 tanesi nitelikli olmak üzere iş verilecek kişi sayısı 2200 olarak belirlendi. İlerleyen dönemlerde fabrikaya ilişkin daha fazla bilginin paylaşılması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu