OtomotivTeknoloji

Elon Musk Çip Krizinin Biteceği Tarihi Açıkladı

Elektrikli otomobil devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, otomotiv sektöründe üretimi durduran küresel çip krizinin gelecek yıl biteceğini söyledi.

elon musk
Elon Musk Çip Krizinin Biteceği Tarihi Açıkladı

Çip krizi sorunu, otomotiv sektörünü etkilemeye devam ediyor. Pek çok firmada üretimi durdurma noktasına getiren küresel çip krizi sorunuyla ilgili önemli bir açıklama da elektrikli otomobil devi Tesla CEO’su Elon Musk’tan geldi.

Elon Musk, otomotiv sektöründe üretimi durduran yarı iletken krizinin gelecek yıl biteceğini söyledi.

İtalya’daki bir teknoloji etkinliğinde konuşan Musk, çip sorununun “kısa vadeli” bir sorun olduğunu düşündüğünü belirtti.

Musk, “İnşa edilmekte olan çok sayıda çip imalat tesisi var ve gelecek yıla kadar iyi bir kapasiteye sahip olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Çip ve hammadde krizinin otomotiv sektöründeki etkisi sürüyor. Üretim kısmında sorun yaşayan firmalar, yıl sonu satış tahminlerini de düşürüyor. Yaşanan tüm gelişmeler, tedarik sanayisinde de siparişlerin iptal edilmesine yol açıyor.

Daha önce Intel ve TSMC gibi çip üretici firmalar, ABD’de yeni tesisler kurmayı planladıklarını açıklasalar da bu tesislerin önümüzdeki bir kaç yıl içinde faaliyete geçmesi beklenmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu