Otomotiv

İkinci el online oto pazarında fiyatlar arttı

Türkiye’nin ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarındaki fiyatlar geçtiğimiz aya göre yüzde 5,4 oranında artış gösterdi.

 

otomobil

Indıcata’nın paylaştığı verilerde ikinci el online binek ile hafif ticari araç pazarında eylül ayına kıyasla ekim ayında satışların yüzde 6 oranında artarak 121 bin 149 olduğu ifade edildi.

Paylaşılan verilere göre geçtiğimiz senenin ekim ayı düşünüldüğünde yüzde 42, ocak-ekim 2020 arasına bakıldığındaysa yüzde 27’lik azalma görüldü.

İkinci el online satışlar içerisinde binek araçların payı yüzde 82, hafif ticari araçların payıysa yüzde 18 oldu.

otomobil

Fiyatlar ne durumda?

İkinci el pazarında en fazla satışı yapılan ilk 28 markanın 200 modeline ait bin 200 varyantın 15 farklı model yılındaki 39 bin 105 ilan fiyatının değişimlerinin incelendiği analize göre ekim ayında ikinci el online hafif ticari ve binek araç pazarında geçtiğimiz aya göre ortalama olarak yüzde 5,44’lük artış görüldü.

Verilere göre bu senenin 10 aylık döneminde ortalama olarak fiyat artışıysa yüzde 13,8 oldu.

En fazla zam hafif ticari araç grubunda 17,9 puanla oldu, bunu 15,7 puanla A ve 14,1 puanla ise B segmentleri takip etti.

Yapay zeka, makine öğrenmesi ve büyük verinin birleşmesinden oluşan iş zekası seti Indicata, Türkiye’deki ikinci el online araç pazarını tarayıp günde 450 binin üzerinde ikinci el araç datasının analizini gerçekleştiriyor. Açıklanan rapordaki satış verileri, ikinci el ticareti gerçekleştiren kurum ve kuruluşların online pazarda vermiş oldukları ilan verilerine dayanırken bu verilerin içerisinde bireysel araç ilanlarına ait veriler yer almıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu