Otomotiv

İkinci el otoda 6+6 paniği

İkinci el otomobil piyasasında fahiş fiyatların önüne geçebilmek amacıyla 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı getirilmişti. Düzenleme ve denetimler için son 1 haftaya girilirken galericiler ellerindeki araçları çeşitli kampanya ve indirimlerle satmaya başladı.

otomobil

İkinci el otomobil piyasasında fahiş fiyatların önüne geçebilmek amacıyla satışlara getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamasında son 1 haftaya girilirken galericiler ellerindeki araçları çeşitli kampanya ve indirimlerle satmaya çalışıyor.

otomobil1

Sektör uzmanlarına göre galericiler ve kurumsal şirketlerin elinde 50 binden fazla sıfır ikinci el bulunuyor. Online kurumsal araç alım satımı yapan firmaların elinde 28 binden fazla sıfır araç olduğu, galericilerde ise bu sayının 18 binden fazla olduğu belirtiliyor.

Sarı site” olarak adlandırılan online araç satış platformunda 5 bine yakın sıfır ikinci el otomobil satışa hazır olarak bekliyor.

otomobil2

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre, Ağustos ayında devri yapılan 700 bine yakın aracın yüzde 68’ini otomobiller oluşturuyor. Temmuz ayına kıyasla yüzde 7 artış gösteren devir işlemi, galericilerin paniğini 50 bin araçlık farkla ortaya koyuyor.

Otomotiv yetkilileri, düzenlemeyle birlikte, satılmayan her aracın aylık giderinin kiralar ve saklama koşullarının yanı sıra sermayeyi çevirememe riskinin en uygun fiyatlı otomobillerde bile 10 bin lirayı bulduğunu, günümüz koşullarında aracın 6 aylık maliyetinin 60 bin lirayı geçeceğini belirtiyor. Fiyatı yüksek olan araçlarda ise maliyet aynı oranda katlanıyor.

otomobil3

CEZA MİKTARININ ARTMASI BEKLENİYOR

Resmi makamlardan edinilen bilgilere göre, 6 ay ve 6 bin kilometre şartına uymayan satıcıların cezasının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile birlikte caydırıcı bir noktaya getirilmesi planlanıyor. Ceza miktarına ilişkin herhangi bir açıklama bulunmasa da bu miktarın yüksek bir değere sahip otomobilde yüzdesel olarak caydırıcılığı hedefleniyor.

Ayrıca düzenlemeye uymayan işletmenin ticari faaliyetinin sınırlandırılması veya sonlandırılması gibi yaptırımların da uygulanması beklentiler arasında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu