Otomotiv

İkinci el otoda 6+6 şartı o sektörü de etkiledi

İkinci el araç satışlarında getirilen "6 ay ve 6 bin kilometre" şartının bazı sektörlerde problemlere yol açabileceğinden endişe ediliyor. Söz konusu uygulamadan modifiye sektörünün de olumsuz etkilenebileceğini belirten avukat Hakan Harmankaya konuyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Harmankaya, "Bir minibüs konforlu bir taşıt haline getirilmekte, aslında alıcı ikinci el bir araç değil, katma değer yaratılmış bir aracı edinmektedir. Bu tür araçların düzenlemeden muaf tutulması gerekir" dedi.

otomobil

İkinci el araç satışlarında fahiş fiyat artışlarının önüne geçebilmek amacıyla ikinci el ticaretiyle uğraşanlara yönelik ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ şartı getirilmişti. Buna göre 16 Ağustos’tan önce trafiğe tescili yapılan otomobil arazi taşıtlarının satışı 15 Eylül’den sonra 1 Temmuz 2023’e kadar yapılamayacak. 15 Eylül’den sonraysa denetimler artacak ve Ticaret Bakanlığı, aykırı işlemlere ceza uygulayacak.

Ancak söz konusu yaptırım araç alıp satan ticari kesimi kapsayacak, vatandaşlar bu yaptırımın dışında kalacak.

otomobil

Vatandaşın menfaatine olan ve ikinci el piyasasında fiyatların bir miktar gerilemesini sağlayan uygulamanın bazı sektörlerde problem yaratabileceğine yönelik endişeler de artmış durumda.

otomobil

Modifiye sektörünün uygulamadan olumsuz etkilenebileceğini belirten avukat Hakan Harmankaya, “Bir minibüs konforlu bir taşıt haline getirilmekte, aslında alıcı ikinci el bir araç değil, katma değer yaratılmış bir aracı edinmektedir. Bu tür araçların düzenlemeden muaf tutulması gerekir” dedi.

“KATMA DEĞERLİ ÜRETİM VAR, MUAF TUTULMALI”

Harmankaya, “Bu araçlar ülkemizde bu işle uğraşan firmalarca, üreticilerden sıfır kilometre alınmakta ve nihai kullanıcının talebine göre, isteğe göre dizayn edilerek nihai tüketiciye satılmaktadır. Bir minibüs konforlu bir taşıt haline getirilmekte, aslında alıcı ikinci el bir araç değil, katma değer yaratılmış bir aracı edinmektedir. Bu tür araçların düzenlemeden muaf tutulması gerekir. Bu ise eksper raporuna dayalı olarak veya noter tespiti suretiyle yapılabilir” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu