Otomotiv

İkinci el otoda son gün paniği! Araçları zararına satıyorlar

İkinci el otomobil piyasasında fahiş fiyatların önüne geçmek amacıyla satışlarda 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı getirilmişti. Sınırlama için son güne girilirken galericileri telaş sardı. Öyle ki bazı galericiler, otomobilleri düşük bir karla ya da zararına ellerinden çıkardı.

otomobil

İkinci el otomobil piyasasında fahiş fiyatları engellemek amacıyla getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlaması için son güne girilirken galericileri telaş sardı. Öyle ki bazı galericiler, yasağa uymayan otomobilleri aldıkları fiyata, düşük bir karla ya da zararına ellerinden çıkardı.

otomobil3

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, “Yeni çıkan 6 ay 6 bin kilometre genelgesinden dolayı biz sıfır araç satamayacağız. Bunları kayıt dışı diye tabir ettiğimiz kişiler alıp satıyor. Biz son 1 ayda bu tarzda elimizde bulunan araçları sattık. Bizler kar olanlarından feragat edip elimizdeki o tarz araçların birçoğunu sattık” dedi.

otomobil

“FİYATLARDA YÜZDE 3 İLA 7 ARASINDA BİR DÜŞÜŞ VAR”

Piyasanın son 3 aydır durağan olduğunu belirten Ertemel, “Piyasada son 3 aydan beri durağanlık yaşanıyor. Yaz sezonu, bayramın araya girmesi, ÖTV hakkında yapılan açıklamalar bunların hepsini üst üste koyunca son 3 ayda otomobil piyasasında durgunluk yaşandı. Fiyatlara da yansıdı, yüzde 3 ile yüzde 7 arasında fiyatlarda bir düşüş meydana geldi. Önümüzdeki 1 ay içerisinde fiyatlar tekrar normal seyrine gelecek. Öncelikle şunu belirtmek lazım, biz zaten sıfır araç alıp satamıyoruz. Bayiden biz araç alamıyoruz. Yeni çıkan 6 ay 6 bin kilometre genelgesinden dolayı biz sıfır araç satamayacağız. Bunları kayıt dışı diye tabir ettiğimiz kişiler alıp satıyor. Biz son 1 ayda bu tarzda elimizde bulunan araçları sattık. Bizler kar olanlarından feragat edip elimizdeki o tarz araçların birçoğunu sattık. Kalanlarsa elimizde bir maliyet olarak kalacak bir külfet getirecek. Devletimizin bu uygulamadan vazgeçeceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

otomobil2

Oto galeri sahibi Ziya Uzunpınar ise konuyla ilgili “45 gündür işler durgun. Elimizde sıfır araç değil de 2 adet 2 bin kilometrede olan aracımız vardı. 6 ay 6 bin kilometre yasası gündeme gelince, ben bir tanesini zararına verdim, bir tanesini de cüzi bir karla sattım. Sadece elimizden çıksın da 6 ay 6 bin kilometre yasasına takılmayalım diye. Daha çok değer kaybı olmasın diye, elimizdekileri maliyetine ve maliyetinin altına araç sattık. Galericiyiz ama bizim tamamen işimize taş kondu. Esnaf çok mağdur edildi. 15’inden sonra fiyatlarda gerileme değil yükselme olacağını düşünüyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu