Otomotiv

Kanadalı üreticiden elektrikli araca “kripto para” dokunuşu

Kanadalı bir elektrikli araç üreticisi geliştirdiği otomobile, kripto para mining sistemi entegre etti. Buna göre araç boşta kaldığı zamanlarda zahmetsizce mining yapabilecek.

 

elektrikli_arac

Elektrikli araçlarla kripto paralar, 2010’lu yılların başı itibarıyla giderek büyüyen iki önemli başlık. Teknolojinin farklı alanlarında olan bu iki farklı teknolojinin artık birleştiği bir alan oluştu.

Kanadalı araç üreticisinden mining yapan araç

Daymak isimli araç üreticisi, boşta olduğu zaman Ethereum, Bitcoin ve Dogecoin kazımı yapabiliyor. Bu sıra dışı fonksiyonu olan elektrikli aracın adı Spiritus. Spiritus, tamamıyla elektrikle çalışıyor ve estetik olarak da farklı bir tasarımı var. Onu ön plana çıkartan özellik tasarımı olmadığı için üzerine çok fazla konuşmaya gerek yok, eğer Spiritus çıktığında bu aracı satın alanlardan birisi olursanız, aracı kullanmadığınız zaman sizi uğraştırmadan Bitcoin kazabilecek.

kripto

Mining özellikli elektrikli otomobil

Tek bir şarj ile 480 kilometrelik yol gidebilen bu otomobilde Wi-Fi, yavaş dahi olsa şarj eden bir güneş paneli, 12 hoparlör ve GPS alarm sistemi gibi ek özellikleri bulunuyor. Aracın mining yaparken hangi seviyelerde kazım hızı yapabildiğine dair ise şu an için bir veri bulunmuyor.

Araç üreticisi Daymak, bu tasarımın bir konsept olarak kalmayacağını söylüyor. İfade edilenlere göre Spiritus gerçekten de satışa sunulacak ve müşterilere çok daha farklı bir deneyim elde edilecek. Aracın elektrikle çalışmasında ise göze çarpar bir çelişki bulunuyor. Elektrikli araçların fosil yakıtları kullanmamaları sebebiyle çevreye zararsız olduğu biliniyor fakat Ethereum ve Bitcoin madenciliği her anlamda zararsız değil.

Yapılan araştırmalara göre küresel ısınma hususunda mining gelecekte fark edilir düzeyde etkili olacak. Elektrikli araçların yaygınlaşmayı çevreye vereceği katkı açısından olumlu olsa da kripto para madenciliğiyle bağlantısı aynı açıdan tartışma konusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu