Otomotiv

Küresel çip krizi etkisi: Toyota üretim tahminini düşürdü, Ford üretimi durdurdu

Toyota, küresel çip krizinin yol açtığı tedarik sorunları nedeniyle Eylül ve Ekim ayları için üretim tahminini düşürdü. Ford ise Hindistan'daki fabrikalarında üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı.

çip krizi
 

Çip krizi sorunu, otomotiv sektörünü etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde küresel üretim tahminini düşüren Toyota, bazı araç parçalarının tedarik edilmemesinden dolayı Eylül ve Ekim ayları için küresel üretim tahminini bir kez daha düşürdü.

Şirket, Eylül ayında 70 bin aracın, Ekim ayında ise 330 bin aracın parça tedarik sıkıntısından etkileneceğini belirtti. 31 Mart 2022’de biten mali yılda araç üretim öngörüleri ise 9,3 milyondan 9 milyona düşürüldü.

toyota
 

Otomotiv sektöründe çip talebinin artmaya devam ettiğini ve şu anda oldukça güçlü bir talebin olduğunu belirten şirket, belirsizliğe rağmen Ağustos ayında duyurulan planın yılın kalanı için devam ettirileceğini, sorunun çözümü için ilgili şirketlerle alınabilecek önlemler konusunda görüştüklerini ve durumu değerlendirdiklerini kaydetti.

toyota
 

Ford’dan üretimi durdurma kararı

Küresel çip krizinden etkilenen bir diğer firma Ford ise Hindistan’daki fabrikasını geçici olarak kapatma kararı aldı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Gujarat’taki birleştirme tesisinin bu yılın dördüncü çeyreğinde, Chennai’deki motor üretim tesisinin ise gelecek yılın ikinci çeyreğinde kapatılacağı belirtildi.

ford
 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ford Hindistan Genel Müdürü Anurag Mehrotra, zararların yıllardır devam ettiğini ve kapatma kararının Hindistan pazarındaki büyüme hedeflerinin tutturulamamasından kaynaklandığını söyledi.

ford
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu