Otomotiv

Otomobil devinden flaş karar! Yangın riski nedeniyle 73 bin adet otomobilini geri çağırıyor

ABD merkezli otomobil devi General Motors, Chevrolet Bolt marka otomobillerini "yangın riski oluşturduğu" gerekçesiyle geri çağırma kararı aldı. Yapılan açıklamada, toplamda 73 bin aracın geri çağrıldığı belirtildi.

chevrolet
 

ABD merkezli otomobil devi General Motors, “yangın riski oluşturduğu” gerekçesiyle 73 bin adet otomobilini geri çağırma kararı aldı. Geri çağrılan araçların, LG tarafından üretilen bataryalara sahip 2019-2022 model Bolt marka otomobillerden oluştuğu belirtildi. Öte yandan araçlara yapılacak onarımların maliyetinin 1 milyar dolar bulabileceği öngörülüyor.

Hyundai da LG üretimi bataryalardan etkilendi

LG üretimi bataryalardan etkilenen otomobiller Chevrolet ile sınırlı kalmadı. Hyundai Motor da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla yangın riski nedeniyle 82 bin adet elektrikli otomobilini geri çağırdı.

hyundai

Şirketin geri çağrılan otomobillerde onarım maaliyeti yaklaşık 900 mliyon dolar oldu.

Teknoloji üreticisi LG ise geri çağrılan otomobillere ilişkin olarak iş ortaklarıyla aktif bir şekilde çalışmaya başlayacağını belirtti.

Ford ve Toyota da geri çağırma kararı almıştı

Daha önce Toyota ve Ford gibi dev otomobil firmaları da çeşitli sorunlardan dolayı onbinlerce aracını geri çağırma kararı almıştı.

Toyota, fren asistanlarından kaynaklanan bir sorun nedeniyle 50 bin 24 adet Supra marka model otomobilini geri çağırmıştı. NHTSA tarafından yayınlanan resmi verilere göre asıl sorun 2019-2021 yılları arasında üretilen modellerin tamamında motor yazılımlarından kaynaklanıyordu.

toyota supra

ABD’li otomotiv devi Ford ise direksiyon sistemlerindeki bir arıza nedeniyle son dönemlerin en büyük geri çağırma operasyonlarından birine imza atmış, dünya çapında 2013-2017 model 775 bin adet Explorer SUV modelini geri çağırmıştı. Direksiyon sistemlerinden kaynaklanan bu hata ABD’de onlarca yaralanmalı trafik kazasına yol açmıştı.

ford suv

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu