Otomotiv

Otomobiller için yeni ÖTV oranları belli oldu

Araçların yeni ÖTV oranları Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yürürlüğe girdi.

 

otomobil

Araçlar için uzun zamandır beklenen ÖTV matrah güncellemesi paylaşıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte ÖTV matrahı arttırılarak ara dilimler getirildi.

Matrah güncellemesi ve yeni ara dilimlerin eklenmesiyle birlikte otomobillere de indirim gelecek.

Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü aşmayan otomobiller için yüzde 45, 50, 80 olarak üç farklı ÖTV uygulaması yapılıyordu. Alınan yeni kararla 45, 50, 60, 70 ve 80 olarak 5 farklı ÖTV uygulaması olacak.

otomobil

Hibrit araçlar için düzenleme

Bununla birlikte 1800 cc’yi aşmayan otomobiller için yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan ÖTV matrah eşiği 114 bin TL’den 130 bin TL’ye 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiğiyse 170 bin TL’den 210 bin TL’ye çıkartıldı.
Kimi sıfır araç fiyatlarında da indirim olarak görülecek

Önceki düzende yarı yarıya uygulanan ÖTV oranı, otomobillerin yüzde 80’lik dilime geçmesinin ardından ciddi bir zam ile geliyordu. Şimdi ise yüzde 50’lik dilimdeki bir araç, yüzde 60’lık dilime gelecek ve sert fiyat yükselişleri görülmeyecek.

Bundan dolayı şu anda yüzde 80 ÖTV diliminde bulunan kimi sıfır araç modelleri, daha düşük ÖTV dilimine düşecek ve bu da indirim olarak kullanıcıların karşısına çıkacak.

Motor silindir hacmi 1600 cm3’ün üstünde olan otomobillerin ÖTV oranlarında ve ÖTV matrahlarında bir değişiklik gerçekleştirilmedi. Bu araçlar için eski oranların uygulanmasına devam edilecek.

Motor silindir hacmi 1600 santimetre küpü aşan ancak 2 bin santimetre küpü geçmeyen otomobiller için ÖTV oranları şu şekilde:

-ÖTV matrahı 130 bin TL’yi geçmeyenler yüzde 45’lik vergi diliminde bulunacak.
-ÖTV matrahı 130 bin TL’yi geçip de 210 bin Türk lirasını geçmeyenler yüzde 50’lik dilimde bulunacak.
ÖTV matrahı 210 bin TL’yi geçen araçların ise vergi oranı yüzde 80 olacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu