Otomotiv

Tesla hisse fiyatıyla rekor tazeledi

Tesla hisseleri rekor seviyeyi gördü. Şirketin piyasa değeri 902 milyar dolara çıktı.

 

tesla

Amerika Birleşik Devletleri merkezli otomobil üreticisi Tesla beklentilerin üzerinde bir kar açıkladı. Tesla’nın açıklanan veriler sonrası hisselerinde yeni bir rekor kaydedildiği görüldü.

Firmanın hisseleri 903,32 doları görüp yeni gün içerisinde rekor seviyeye ulaştı. Bunun öncesinde firmanın hisseleri 25 Ocak tarihinde 900,40 dolarla gün içi rekora çıkmıştı.

Son rekor sonrasında firmanın piyasa değeri 902 milyar dolara ulaştı.

Elon Musk

3. çeyrekteki kar beklentileri geçti

Tesla Inc., rekabet halindeki otomobil üreticileri için engel oluşturan yarı iletken darlığıyla tedarik zinciri zorluklarını geçip kar beklentilerini aşmayı başardı.

Kaliforniya merkezli firmadan yapılmış olan açıklamaya göre, 3. çeyrekteki düzeltilmiş hisse başına kar 1,86 dolar seviyesinde oldu. Analistler tarafından ise hisse başına karın 1,67 dolar seviyesinde olması öngörülüyordu.

Bu sonuçlar, 18 senelik elektrikli araç üreticisinin art arda dokuzuncu çeyrekte kar açıkladığını ve bunun limanlardaki sıkışıklık ve Çin’de fabrikaların tam kapasite olarak çalışmasını zor bir konuma getiren elektrik kesintileri gibi engellere karşın gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Firmanın üçüncü çeyrek içinde açıkladığı gelir ise Wall Street tahminlerinin altında oldu.

Elon Musk temiz enerji ve elektrikli araç şirketinin gelirini yüzde 57 arttırıp 13,8 milyar dolara çıkardı fakat 13,9 milyar dolar olan tahminlerin altında seyretti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu