Otomotiv

Toyota, hibrit araç satışlarında zirvede

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre bütün dünyada 18 milyon 321 bini geçen hibrit otomobil araçla sektörün lideri konumunda olmayı sürdürüyor.

 

toyota

Son senelerde başta Avrupa olmak üzere Türkiye’de ve dünyada çevreci araçlara yönelim Toyota’nın hibrit araç satışlarına da yansıdı.

Toyota yaptığı açıklamada, hibrit araç satışlarında bütün dünyada 18 milyon 321 bini geçip bu teknolojideki lider kimliğini pekiştirdiğini ifade etti.

Türkiye’de senenin 9 ayında gerçekleşen 36 bin 824 tane hibrit otomobil satışı, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 186 oranında bir artış gösterdi. Yaşanan artışla, özellikle kurumsal firmaların filo tercihlerinde hibrite yönelimin etkisi görüldü.

Toplam pazar satışları içerisinde hibrit araçların payı 2012 yılında yalnızca yüzde 0,04 iken, geçtiğimiz sene yüzde 2,91 oldu. 2021 yılının ocak-eylül arasındaki döneminde ise yüzde 8,5’e çıktı.

Senenin 9 ayında Toyota, ülkemizde14 bin 269 tane hibrit araç satışı yaptı. Toyota binek satışlarının arasında senenin 9 ayında hibrit araçların payı yüzde 41’e çıkarken, ülkemizde üretilen Corolla Hybrid, en fazla tercih edilen model oldu. model 12 bin 81 adet sattı. Türkiye’de üretimi yapılan C-HR Hybrid de bin 848 adet sattı ve Corolla Hybrid’i takip etti.

toyota

Hibrit ürünlerin avantajı büyük

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere alınmış olan kararlarla sıkılaşan emisyon yönetmeliklerini karşılayarak bu teknolojide önde olmayı başaran Toyota tarafından geliştirilen hibrit teknolojisinde de kullanıcıların büyük avantajı oluyor. Benzinliye göre yüzde 36, dizele göre yüzde 15’lik daha az yakıt tüketim maliyetini elinde bulunduran hibrit araçlar, hafif hibrit araçlar başta olmak üzere hibrit ve benzeri diğer modellere göre pek çok ülke ile bölgedeki düşük emisyon standartlarına olumlu yönde yanıt veriyor. Bununla beraber ikinci el fiyatlarla karşılaştırıldığı zaman hibrit araçlar benzinli araçlara göre yüzde 4, dizellere göreyse yüzde 6 düzeyinde daha avantajlı ikinci el değerine sahip oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu