Otomotiv

Toyota Türkiye çip krizi nedeniyle üretime ara veriyor

Toyota Türkiye, çip tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle Adapazarı'ndaki fabrikasında üretime 2 hafta ara veriyor.

toyota
 

Toyota Türkiye, çip tedariki sorunları nedeniyle Adapazarı’ndaki fabrikasında üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı. Şirket sözcüsü, fabrikanın 20 Ağustos ve 5 Eylül tarihleri arasında üretimin durdurulacağını belirtti.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, üretimde yaşanan bu aksaklıkların sıkıntı yarattığını, bununla birlikte söz konusu girdilerin otomobillerden çıkarılmaya çalışıldığını söylemişti.

Sektördeki en büyük sıkıntının müşteri talebine cevap verememek olduğunu dile getiren Bozkurt, markaların elinde talebi karşılayacak kadar araç olmadığını belirtmişti.

Çip krizi otomobil sektörünü etkilemeye devam ediyor

Son zamanlarda yaşanan çip krizi, otomotiv sektöründe küresel düzeyde üretimin aksamasına yol açıyor.

Geçtiğimiz günlerde Ford da çip tedariki sorunu nedeniyle Almanya Köln’deki fabrikasında üretime geçici olarak ara verileceğini açıklamıştı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Malezyalı tedarikçinin Fiesta modelinin elektronik kapı modülünde kullanılan yarı iletkenlerin sevkiyatını koronavirüs nedeniyle geciktirmesi sonucu Köln’deki fabrika işçilerinin 17 Ağustos’tan itibaren 2 hafta kısa süreli vardiyalar halinde çalışacağı belirtilmişti.

Fabrika yönetimi, 6 Eylül’den sonra yarı iletken malzeme temininin hala belirsiz olduğu, kısa süreli vardiyaların daha uzun sürebileceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu