Otomotiv

Toyota’dan dev yatırım planı

Dev otomobil üreticisi Toyota, elektrikli otomobil bataryalarının geliştirilmesi için 2030 yılına kadar 13,7 milyar dolarlık harcama planlıyor.

toyota
 

Otomobil devi Toyota, hibrit ve elektrikli otomobil bataryalarının geliştirilmesi ve tedarik güvenliğinin sağlanması için 2030 yılına kadar 13,7 milyar dolarlık harcama planını açıkladı.

Şirket yetkilileri, 70 elektrikli araç üretim hattı kuracaklarını ve 200 gWh’lık tedarik zinciri kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Şirketin CEO’su Masahiko Maeda, sıfır karbon salınımı yapan araçların yenilenebilir enerjinin yaygın olduğu yerlerde büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek Toyota’nın karbon salınımını azaltan araçlara geçişe hazırlandığını ifade etti.

BMW de batarya siparişini artırdı

Yılın ilk yarısında araç satışlarının yüzde 11’inin elektrikli araçlardan oluştuğunu belirten BMW yetkilileri de elektrikli araçlara olan talebin artmasıyla birlikte batarya siparişlerini artırma kararı aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan şirketin CEO’su Oliver Zipse, batarya siparişlerinin 12 milyar eurodan 20 milyar euroya çıktığını söyledi.

Siparişlerin, 2024 yılına kadar üretilecek i4 sedan ve iX sport gibi modellerde kullanılacağı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu