Otomotiv

Volkswagen 100 bin aracını geri çağırıyor

Volkswagen Grubu tarafından şarj edilebilen hibrit modellerinde yangın şüphesinden dolayı araçlarını geri çağırmaya yönelik karar aldığını duyurdu.

 

wolkswagen

Volkswagen Grubu, şarj edilebilen hibrit modellerinde yangın şüphesinden dolayı araçlarını geri çağırmaya yönelik karar aldı. Seat, Audi, Skoda ve Volkswagen markalarının 100 binin üzerindeki aracı geri çağrılacak.

Bu araçların 42 bin 300 tanesini Volkswagen logolu araçlar oluştururken 24 bin tane de Audi modeli bulunuyor. Skoda ve Seat markalarının birçok modeli gerçi çağırma işlemine tabi olacak.

Şarj edilebilen hibrit araçlar için batarya sıkıntısı

Volkswagen Grubu’nun geri çağırmaya yönelik işlemini yetersiz yalıtılmış düzeydeki yüksek voltajlı bataryalarından dolayı yaptığı görüldü. Kullanım esnasında meydana gelen bataryalar yetersiz yalıtımdan dolayı yangına sebep olabileceği ve araçların büyük bir tehlike oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu sorundan dolayı şimdiye dek Almanya’da 16 araçta yangın meydana geldi.

Alman Federal Motorlu Araç Ofisi tarafından yapılmış olan açıklamada problemin plug in hibrit araçların tahrik sistemindeki hatalı sigortadan kaynaklandığına yer verildi ve sigortanın aşırı yüklenme durumunda arızalanıp yüksek voltajlı bataryanın alev almasına sebep olabildiği bilgisi paylaşıldı.

Firma tarafından bu problemin çözülebilmesi için sigorta kutusunun üstüne ek bir yalıtım malzemesi takılacağı ifade edildi. Araştırmalar sonucunda diğer modellerde de benzer sorunlar olabileceğini öngören firma 100 binin üzerindeki aracını geri çağırdı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu