BorsaOtomotiv

Volvo’dan halka arz planı

İsveçli otomobil devi Volvo, halka arz olmayı planlıyor. Şirket, otomotiv sektöründe etkisi süren çip krizine rağmen halka arz planıyla 2,9 milyar dolarlık ek kaynak sağlamayı hedefliyor.

volvo
Volvo’dan halka arz planı

İsveçli otomobil devi Volvo, halka arz planını duyurdu.

Otomotiv sektöründe etkisi süren küresel çip krizine rağmen halka arz planıyla 2,9 milyar dolarlık ek kaynak sağlamayı hedefleyen Volvo, bu gelirle birlikte tamamen elektrikli araç üretimine geçişi ve doğrudan tüketiciye satış modelini finanse etmeyi düşündüklerini belirtti.

Volvo’nun sahibi Çinli Geely Holding Grup, bu yıl planlanan ilk işlem gününde de şirketin en büyük hissedarı olma konusunda kararlı olduğunu belirtirken Geely Yönetim Kurulu Başkanı Eric Li, “Sektörde eşi benzeri görülmemiş bir değişim yaşanırken ikonik İsveç markası Volvo’nun değişim ve gelişimini destekledik. Volvo’yu en büyük hissedarı olarak küresel başarı hikayesinde desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Volvo’nun halka arzı, telekomünikasyon şirketi Telia’nın 2000 yılında 8,9 milyar dolara halka arz edilmesinden sonra İsveç’in en büyüğü olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu