GenelSağlık

ABD ve küresel firmalardan aşı pasaportu uygulaması

ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Joe Biden ve bazı küresel firmaların “aşı pasaportu” üzerine çalışma yaptıklarını yazdı.

Washington Post’un haberine göre; aşı pasaportu çalışmaları, Biden’ın Temmuz ayında hayatın normale döneceğine ilişkin açıklamasının ardından gündeme getirildi.

Washington Post gazetesine Biden yönetiminin söz konusu girişimi konusunda bilgi veren yetkililer, ücretsiz olması beklenen aşı pasaportlarının akıllı telefonlardaki uygulamalar üzerinden kullanabileceğini, akıllı telefona erişimi olmayanların ise basılmış aşı pasaportları taşıyabileceğini söyledi.

Öte yandan veri gizliliği gibi bazı sorunlarla da karşı karşıya olan yetkililer, sahte aşı pasaportu üretimini engellemek ve kolayca siber saldırıya uğramayacak bir sistem geliştirmek istediklerini ifade etti.

ABD ve AB yönetimlerinin küresel ilaç sektörüne liderlik eden bazı firmaların aşı pasaportu uygulanması yönündeki taleplerine boyun eğmek zorunda kaldıkları sanılıyor. Küresel ilaç devleri, ballı kazançları için halkların canını hiçe sayarken, ülke yönetimlerini de finans baskısı altına almaya çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu