Sağlık

AB’den gıdalarda çok kullanılan katkı maddesini yasaklama kararı

Avrupa Birliği’nce gıdalarda 2022 yılı itibarıyla çok fazla kullanılan titanyum dioksit yani E171 kodlu katkı maddesi yasaklanacak. Katkı maddesi, hamur işleri, çorba, sakız, et suyu gibi birçok üründe renklendirici olarak kullanılıyor.

gıda

Avrupa Birliği Komisyonu’nun sağlık ve gıda güvenliğinden sorumlu olan üyesi Stella Kyriakides, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin gelecek sene başı itibarıyla gıda katkı maddesi olarak bilinen dioksit yani E171’in kullanılmasını yasaklama teklifine onay verdiği bilgisi paylaşıldı.

Yapılan açıklamada, çorba, sakız, hamur işi ve et suyu gibi birçok üründe renklendirici olarak kullanılan titanyum dioksitin yasaklanacağına ilişkin kararın Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin maddenin gıdaların güveli olarak kabul edilemeyeceği yönündeki bilimsel görüşüne dayandığı ifade edildi.

gıda

Geçtiğimiz sene Fransa’da da yasaklandı

Belirtilen yasak, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından itiraz edilmezse 2022 senesi başında yürürlükte olacak.

Bilim insanlarınca bu maddenin sağlığa zararlı olduğu ifade ediliyor. Yapılmış olan çeşitli araştırmalar da titanyum dioksitin anneden karnında bulunan bebeğe geçebildiğini gösteriyor.

Fransa’da da titanyum dioksitin gıda ürünlerinde kullanılmasına geçen sene yasak gelmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu