Sağlık

Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca’dan Omicron açıklaması: Tehlike var mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantına karşı bilim kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Yeni varyantların çıkması beklenilen bir durum, endişe verici bir gelişme söz konusu değil.” şeklinde konuştu.

 

fahrettin_koca

Koronavirüs Bilim Kurulu, Güney Afrika’da görülen Omicron varyantı, aşı programı, TURKOVAC gündemi ve salgının seyrine dair Bakan Koca başkanlığında toplandı.

Toplantının ardından Bakan Koca, yazılı bir açıklama yaptı.

“Endişe veren bir durum yok”

“Yeni varyantların çıkması beklenen bir durum, endişe veren herhangi bir gelişme yok” denilen açıklamada Bakan

Koca, şunları söyledi:

“Güney Afrika Cumhuriyeti’nin takdir edilmesi gerekli olan bir tarama alt yapısıyla yeni varyantı tespit ederek kamuoyuyla paylaşması büyük bir önem taşımaktadır. Yeni varyantın virüsün birden çok gen bölgesinde mutasyona uğradığı görülmüştür. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha da hızlı bulaşmaktadır. Fakat daha fazla hasta edici bir özellikte olduğunu gösteren herhangi bir bulgu yoktur.”

aşı

“Şimdiye dek Omicron virüsüne rastlanmadı”

Omicron varyantından dolayı referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmalarına ağırlık verilmiştir. 17 bölge laboratuvarımızda elde edilmiş olan verilerin, Ankara merkez referans laboratuvarımızda gen sekanslama yöntemiyle analizi yapılmaktadır. Şimdiye dek ülkemizde Omicron varyantı görülmemiştir. Bununla beraber tüm dünyada varyantın görülmesini takiben ülkemizde de hızlıca tedbirler alınarak tespit edilen ülkelerden doğrudan veyahut temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şimdiye dek yeni tedbirlerin alınmasını gerekli kılan bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle takip edilmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu