Sağlık

Bill Gates yeni pandemi tehlikesini duyurdu

Bill Gates, son zamanlarda koronavirüs risklerinin azaldığını fakat dünyanın başka bir pandemiyi göreceğinin neredeyse kesin olduğunu ifade etti. Gates’in yeni pandemi uyarısı çok konuşulacağa benziyor.

 

pcr testi

CNBC’ye konuşan Gates, koronavirüs ve dünyayı bekleyen sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Koronavirüse karşı küresel nüfusun büyük oranda koruma düzeyine eriştiğini kaydeden Gates, Omicron varyantıyla enfeksiyon şiddetinin de azaldığını sözlerine ekledi.

Bill Gates’in uyarısı ne anlam taşıyor

Gates, potansiyel yeni bir pandeminin koronavirüs ailesinin farklı bir patojenininden meydana geleceğini kaydetti. Gates, yaptığı açıklamada, “Başka bir salgınla karşılaşacağız. Bir sonraki sefere farklı bir patojen olacak.” şeklinde konuştu.

Bill Gates, son senelerde DSÖ’ye ve tıbbi teknolojiye milyarlarca dolarlık yardımda bulundu. Milyarder, dünyanın gelecekte olası bir salgınla savaşmak için daha iyi bir konumda olacağını kaydetti:

aşı

“Bir sonraki pandemiye hazır olmanın maliyeti ilk yaşadığımız gibi büyük olmayacak. Eğer mantıklı olursak bir sonraki sefere erken bir şekilde müdahalede bulunup yakalayabiliriz.”

Gates, ayrıca açıklamasında ülkelerin gelecekte aşılamaya ilişkin çok daha hızlı hareket etmesi gerektiğini kaydetti. CNBC’ye vermiş olduğu demeçte Gates ayrıca, “Bir sonraki sefere iki sene yerine altı ay gibi denemeli ve aşılamayı derhal başlatmalıyız.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu