Sağlık

Dikkat! Omicron belirtileri ciltte de görülüyor

İngiltere semptom araştırma uygulamasının verilerine göre Omicron’un vücutta iltihaplanmaya sebep olarak ciltte kızarık ve döküntülere de sebep olabileceği iddia ediliyor. İşte detaylar…

 

koronavirüs aşısı

Öncelikle Güney Afrika’da görülen koronavirüsün yeni varyantı Omicron, özellikle Avrupa’da vaka sayılarında hızlıca bir artış görülmesine sebep oldu.

DSÖ tarafından Çarşamba günü “çok yüksek” risk oluşturabileceği ve sağlık sistemleri büyük bir baskıya sokabileceği kaydedilerek yeni varyanta karşı uyarılar yapıldı.

Geçtiğimiz hafta dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı bir önceki haftaya kıyaslandığında yüzde 11 oranında arttı ve bu da birçok ülkeyi çeşitli kısıtlamalar getirmek konusunda zorladı. Bu kaos ve paniğin ortasında güvende kalmak büyük ölçüde öncelikle vatandaşların sorumluluğunda. Aşı yaptırmak, maske, mesafe ve hijyene dikkat etmek ve en ufak bir belirti gördüğünüzden derhal gerekli önlemleri almak büyük bir önem taşımaktadır.

Omicron varyantı bütün ülkelerin arasında şu anda büyük bir hızla yayılıyor. Her gün yayımlanan yeni vakalar endişeleri daha da arttırıyor. Şimdiye dek ülkemizde yüzlerce Omicron vakası görüldü.

Uzmanlar tarafından koronavirüsün yeni varyantı hafif enfeksiyonlarla tanımlanıyor. Omicron’a ilişkin Amerika Birleşik Devletleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde az sayıda ölüm kaydedilmiştir. Fakat DSÖ, insanları yine de virüsün bu varyantını ciddiye almaya çağırıyor. Varyantın yayılma hızı, dünya genelinde uzmanları alarma geçirdi.

Bundan dolayı sosyal mesafeye uymayı sürdürmek ve koronavirüsün uygun hijyen kurallarına uyarak maskeyi takmayı sürdürmek büyük bir önem taşıyor.

koronavirüs

Omicron’un cilt belirtisi

Semptom araştırma uygulaması olan ZOE Covid Study’e göre Omicron’un bilinen belirtilerinin dışında ciltte de görülebilen bir semptomu var.

Sıklıkla deri döküntüsüyle ilişkilendirilen bu varyanta ilişkin yaşanan rahatsızlığın koronavirüsün tetiklediği bir iltihaplanma belirtisi olabileceği iddia edilmişti.

İddialara göre parmaklarda ve özellikle ayak parmaklarında ağrı ve kaşıntıya sebep olabilecek düzeyde mor ve kırmızı şişliklere sebep olabiliyor.

Eğer Omicron varyantıyla ilişkili olan nefes darlığı, ateş, ciltte döküntü gibi belirtileriniz varsa derhal gerekli kurallara uyup en yakın sağlık kuruluşunda bir test yaptırın ve sonucu alana dek kendinizi izole edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu