Sağlık

DSÖ duyurdu: Omicron gördüğümüz son varyant olmayacak

Dünya Sağlık Örgütü tarafından koronavirüsün Omicron varyantının son olmayacağı ve virüsün “evrim” geçirmeyi sürdüreceği kaydedildi.

 

japonya ohal

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’de bulunan merkezinde sağlık uzmanlarıyla yapmış olduğu senenin ilk basın toplantısında geçtiğimiz hafta salgının başından bu zamana dek en fazla koronavirüs vakasının kaydedildiğini ifade etti.

“Omicron da hasta edip öldürüyor”

Koronavirüsün Omicron varyantının özellikle aşısı olan kişilerde Delta’ya kıyaslandığında daha hafif şekilde seyrettiğini buna karşın “hafif” olarak sınıflandırılmayacağını söyleyen Ghebreyesus, “Tıpkı önceki varyantlarda olduğu şekilde Omicron, insanları hastaneye düşürüyor ve hayatlarını kaybetmesine neden oluyor. Omicron bir tsunami etkisi oluşturuyor, hızlıca yayılıyor ve dünyadaki sağlık sistemi üstünde baskıya neden oluyor.” dedi.

aşı

Küresel eşitlik çağrısı

Omicron sebebiyle hastanelerdeki kalabalıklığa değinen Ghebreyesus, yoğunluk ve personel yetersizliği sebebiyle yaralanma ve hastalıklarda “önlenebilir” ölümler yaşandığına işaret ederek dünya nüfusunun %70’lik kısmının tam olarak aşılanması yönündeki hedefini anımsattı.

Omicron gördüğümüz son varyant olmayacak

DSÖ koronavirüse karşı mücadele ekip lideri Kerkhove de Omicron’un son varyant olmayacağını ve virüsün evrim geçirmeyi sürdürdüğünü söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu