Sağlık

Fransa’dan Türkiye kararı: Yeniden kırmızı listeye alındı

Fransa, seyehat kısıtlamalarında yeni bir güncelleme yaparak Türkiye'yi yeniden kırmızı listeye ekledi.

paris havaalanı

Fransa, koronavirüs seyahat kısıtlamaları listesini güncelledi. Buna göre daha önce turuncu listede bulunan Türkiye, kırmızı listeye eklendi.

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, seyahat uygulamalarında Türkiye’nin tekrar “kırmızı listeye” alındığı aktarıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yeni varyantların yayılması sebebiyle 28 Ağustos tarihinden itibaren Türkiye’den Fransa’ya seyahatlerde tedbirler artırılacak ve Türkiye yeniden kırmızı bölge olarak sınıflandırılan ülkeler arasında yer alacaktır.

Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış aşıların uygulandığı kişiler ise kısıtlamalardan muaf tutulacaktır.”

Bu durumda Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış aşıları olmayan kişiler, 48 saat içerisinde yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi ibraz etmek zorunda kalacak.

Ayrıca bu kişilere 10 günlük karantina uygulanacağı, karantina kurallarının ihlal edilmesi sonucu ise en az 1000 euro para cezası uygulanacağı da belirtiliyor.

İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmadı

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin koronavirüs seyahat tedbirlerinde güncellemeler yapacağı ve Türkiye’yi kırmızı listeden çıkaracağı iddia edilmişti. Ancak İngiltere uluslararası seyahatler için güncellediği listede Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmadı. Dün paylaşılan listeye göre Türkiye, İngiltere’nin kırmızı listesinde kalmaya devam edecek.

Türkiye’de son durum

Ülkemizde son 24 saatte 297 bin 68 test yapıldı, 19.616 yeni vaka tespit edilirken, 257 kişi daha hayatını kaybetti. Tedavisini tamamlayıp iyileşenlerin sayısı ise 15.205 oldu.

koronavirüs tablosu

Aşılama durumuna bakıldığında ise bugüne kadar toplam 91 milyon 747 bin 545 doz aşı yapıldı. Birinci doz aşılama oranı yüzde 76,12 olurken ikinci doz aşılama oranı yüzde 58,23 oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu