Sağlık

İlaç firması Moderna duyurdu: Afrika’da tesis kuruyoruz

İlaç firması Moderna Afrika’da 500 milyon dolar yatırım gerçekleştirerek aşı üretim tesisi kuracak.

aşı

Koronavirüs pandemisinin tüm dünyada etkisini göstermeye devam ettiği bugünlerde halihazırda dünyada aşılamanın çok düşük olduğu birçok bölge var. Afrika’da onlardan biri.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir açıklama yapılmıştı ve Afrika ülkelerinin yarısınında yalnızca nüfusun yüzde iki veyahut daha da azının koronaya karşı tam aşılamasının olduğu ifade edilmişti.

Yapılan açıklamanın devamında 54 ülke arasından 15 tanesinde koronavirüste aşılama amacına ulaşıldığı ifade edilerek, ülkelerin nüfusunun en az yüzde 10’luk kısmının aşılandığı söylenmişti.

Konuya dair DSÖ Afrika Yetkilisi Dr. Richard Mhigo, “Son verilerden gördüğümüz kadarıyla nispi bir kazanım olmsa da Dünya Sağlık Örgütü’nün nüfusun yüzde 40’lık kısmını aşılamasına ilişkin amacına ulaşması içni daha uzun bir yolu var.” demişti.

Afrika’da aşı tesisi kuruluyor

İşte DSÖ’den bu açıklamaların geldiği günlerde ilaç firması Moderna’dan Afrika adımı geldi. Firma uzun süredir aşılamanın düşük olduğu kıtada aşı üretimi yapması için baskı altındaki şirket için yeni bir tesisin yer seçiminin yakında yapılacağını söyledi.

Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, Amerika Birleşik Devletleri’ndekine benzer bir üretim merkezine yakın tesisin kurulmasının amaçlandığını kaydetti. Tesiste yıllık 500 milyon doz mRNA aşı üretimi planlanıyor.

biontech

BioNTech’den de benzer adım gelmişti

Bir diğer aşı firması BioNTech’de Temmuz ayında Güney Afrika Cape Town’da aşı üretimine başlanmak için anlaşıldığını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu