Sağlık

İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarıyor

İngiliz basını, İgiltere'nin Türkiye'yi "kırmızı listeden" çıkaracağını ifade etti. Buna göre seyehat edecek kişilerden iki doz aşı olanlar ve 18 yaş altı bireyler için karantina şartı olmayacak.

ingiltere
 

Aralarında The Sun, Evening Standard ve The Times gibi yayın organlarının da yer aldığı İngiliz basını, İngiltere’nin Türkiye’ye uyguladığı seyehat kısıtlamalarında güncellemeler yapacağını ve Türkiye’yi kırmızı listeden kaldırıp sarı listeye ekleyeceğini ifade etti.

Herhangi bir kaynak belirtilmeyen haberlere göre iki doz aşı olanlar ve 18 yaş altı bireyler için karantina şartı olmayacak.

Salgın ile mücadele kapsamında İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından oluşturulan “trafik ışığı sistemi” isimli seyahat listesi, son olarak Ağustos ayında güncellenmişti.

Son güncelleme ile birlikte Meksika, Gürcistan, Mayotte Adası, Fransa’da yer alan La Reunion Adası ve Türkiye kırmızı listede, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Hindistan ve Bahreyn sarı listede yer almıştı.

Yeşil listeye alınan ülkeler ise Almanya, Avusturya, Slovenya, Slovakya, Letonya, Romanya ve Norveç olmuştu.

Yeşil listeye alınan ülkelerden İngiltere’ye gelecek yolculara karantina uygulanmayacak ancak bu ülkelerden gelecek kişilere 48 saat içerisinde negatif test zorunluluğu devam edecek.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular ise 10 gün boyunca havalimanı yakınlarındaki otellerde karantinaya girmesi gerekecek.

Türkiye’de son durum

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan güncel verilere göre ülkemizde son 24 saatte 282.857 yeni test yapıldı. 19.351 yeni vaka tespit edilirken, 232 kişi yaşamını yitirdi. 13.163 kişi de yeniden sağlığına kavuştu.

Aşılama oranlarına bakıldığında ise 21 Ağustos itibariyle 88 milyon 315 bin 224 toplam aşı uygulandı. Bu aşıların 45.788.982’si ilk doz, 34.954.833’ü ise ikinci doz olarak uygulandı.

Fahrettin Koca
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu