Sağlık

Pakistan’dan flaş karar: Aşı olmayana benzin yok

Pakistan yönetimi, halkı aşıya teşvik etmek için aşı karnesini beyan etmeyenlere benzin satışı yapılmaması kararı aldı.

aşı2
 

Dünya genelinde koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında aşıyı teşvik edici çalışmalar sürüyor. Bazı ülkeler aşı olmayan kişilerin kalabalık ortamlarda bulunması durumunda PCR testi beyan etme zorunluluğu getirirken bazı ülkeler de aşı olmayan kişiler için çeşitli yasaklama kararları alıyor. Aşısını tamamlamamış kişiler için bir karar da Pakistan’dan geldi.

Pakistan yönetimi, halkı aşıya teşvik etmek için aşı karnesini beyan etmeyenlere benzin satışı yapılmaması kararı aldı.

“Aşı yoksa hizmet yok”

Ülkenin Lahor kentinde bulunan bir petrol istasyonu, “Aşı yoksa hizmet yok” sloganıyla müşterilerden aşı sertifikalarını ibraz etmelerini isteyerek sadece aşılı olanlara benzin satışı gerçekleştirileceğini açıkladı. Pakistan hükümetinin aldığı karar aşı olmak istemeyen Pakistanlılar tarafından tepkiyle karşılanırken, bu kararın aşı karşıtlığını daha da artıracağı yorumları yapıldı.

Aşı yasakları toplumu kutuplaştırıyor

Dünyanın birçok ülkesinde özellikle mRNA aşılarına yönelik aşı karşıtlığı hızla artarken, başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde aşı karşıtı protestolar yapılıyor. Aşı karnesi zorunluluğu ve aşıya zorlamak için verilen yasak kararları toplumda yeni bir kutuplaşma meselesi haline gelmiş durumda. Medya kuruluşlarında aşıların yan etkilerine ve zararlarına yönelik açıklamalar yapan bilim adamlarının açıklamaları sansürlenirken, bu tür sansürlerin aşı karşıtlığının giderek artmasına yol açtığı da ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu