Sağlık

Pfizer duyurdu: Koronavirüs hapı için anlaşmaya varıldı

Pfizer tarafından geliştirilen koronaivrüs hapının ucuz bir versiyonunun orta ve düşük gelirli ülkelerde kullanılmak amacıyla ilaç üreticilerince üretilmesi için lisans anlaşmasına varıldı.

 

pfizer-biontech2

Pfizer, geliştirilen koronavirüs hapının ucuz bir versiyonunun orta ve düşük gelirli ülkelerde kullanılması maksadıyla ilaç üreticilerince üretilmesi için anlaşmaya varıldı.

Satışlardan bir patent ücreti alınmayacak

Pfizer tarafından düşük gelirli ülkelerdeki satışlardan bir patent ücretinin alınmayacağı vurgusu yapıldı. Orta gelir grubunda yer alan ülkelerde ise koronavirüsün kamu sağlığına tehdit eden bir acil durum seviyesinde olması durumunda herhangi bir ücret alınmayacak.

Birleşmiş Milletler’in Cenevre ofisindeki basın toplantısında konuşma yapan uluslararası sağlık kuruluşu Unitaid’in sözcüsü Herve Verhoosel, Pfizer’ın uzun bir zamandır üstünde çalıştığı ağız yoluyla alınan ilaca ilişkin son gelişmeleri duyurdu.

Verhoosel, koronavirüse karşı geliştirilmiş olan bu ilacın jenerik üretimi için Pfizer’ın MPP ile bugün “gönüllü lisans anlaşması imzaladığını” duyurdu.

Verhosel bu sayede alt lisans alan ilaç üreticisi firmaların koronavirüs ilacının 95 ülkeye tedariğini sağlayabileceğini ve ilk etapta dünya nüfusunun yüzde 53’lük kısmının ilaca erişim sağlayabileceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu