Sağlık

Pfizer’dan üçüncü doz açıklaması: Antikor seviyesini en az üç kat artırıyor

İlaç şirketi Pfizer, üçüncü doz Covid-19 aşısının virüse karşı antikor üretimini ikinci doza göre 3,3 kat artırdığını açıkladı.

pfizer-biontech2
 

Yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen BioNTech aşısının üçüncü dozunun antikor üretimini ikinci doza göre daha fazla artırdığı tespit edildi. İlaç şirketi Pfizer tarafından yayımlanan yazılı açıklamaya göre, 306 denek üzerinde yapılan denemelerde ikinci dozdan beş ila sekiz ay sonra yapılan üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığı belirtildi.

Araştırmaya katılan deneklerde uygulanan üçüncü doz aşının ikinci doz aşıya göre farklı bir yan etki göstermediği aktarıldı.

Pfizer, BioNTech aşısının üçüncü dozu için ABD’de onay başvurusuna hazırlanıyor. Şirket, ABD’de 16 yaş ve üzeri için üçüncü doz aşıya onay başvurusunu bu hafta tamamlayacağını bildirdi.

Pfizer-BioNTech aşısının üçüncü dozu, ABD’de 12 yaş ve üzeri kişilerde bağışıklık sistemi hastalığı bulunanlarda kullanılmak üzere acil kullanım onayına sahip.

Aşılamada son durum

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan son verilere göre Türkiye’de son 24 saatte 296 bin 711 test yapıldı, 19 bin 970 yeni vaka tespit edilirken 217 kişi hayatını kaybetti. İyileşenlerin sayısı ise 16 bin 651 oldu.

koronavirüs tablosu

Aşılama durumuna bakıldığında ise Türkiye’de bugüne kadar toplam 91 milyon 81 bin 547 doz aşı yapıldı. Birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 75,64, ikinci doz aşı uygulananların oranı ise yüzde 57,85 olarak kayıtlara geçti.

En az bir doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Tekirdağ, Aydın, Yalova ve Antalya olurken, bu oranın en az olduğu iller ise Şanlırfa, Mardin, Gümüşhane, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Bayburt ve Iğdır olarak sıralandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu