Sağlık

Uçakla seyahatte zorunlu PCR testi uygulaması tekrar getirildi

İçişleri Bakanlığı’nca PCR testinin hangi durumlarda kimlerden istenip istenmeyeceğine ilişkin detaylı bir açıklama gerçekleştirildi.

 

ingiltere

İçişleri Bakanlığı’nca 81 şehrin valiliklerine gönderilmiş olan genelgeye göre, aşısız veyahut aşı sürecini tamamlamamış veya son 180 gün içerisinde hastalığa yakalanmamış olanların, belirli alanlara girişinde veyahut toplu taşıma araçlarıyla yaptıkları seyahatlerde azami olarak 48 saat öncesine dair negatif PCR testi ibrazına ilişkin uygulama, tekrar düzenlendi.

Yayımlanan genelgeye yukarıdaki koşullardaki kişilerden PCR testi istenecek veya istenmeyecek durumlar kafa karışıklığını gidermek maksadıyla detaylıca belirtildi.

PCR uygulaması hangi koşullarda sürecek?

Buna göre bakımevi, huzurevi, sevgi evleriyle tevkif evleri, ceza evlerinin aşısız veya son 180 gün içerisinde hastalığı geçirmeyen çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yurt dışına seyahatte bulunacak olan kişiler, (seyahat edilecek ülkenin belirlemiş olduğu kurallar doğrultusunda) PCR testiyle tarama yapılması uygulaması sürecek.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu değerlendirme uyarınca uçakla şehirler arası seyahate çıkacak olan aşı sürecini bitirmeyen, aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş olan kişiler için PCR testi uygulaması da devam edecek.

paris havaalanı

Kimlere PCR yapılmayacak?

Yukarıdaki koşullardaki kişilerden, konser, tiyatro, sinema gibi etkinliğe katılım göstereceklere, MEB okullarında görev yapan personele, bütün özel ve kamu iş yerlerinde çalışanlarla özel kurumlar ve kamu kurumlarınca düzenlenen öğrenci kamplarına katılacaklara ise PCR testi ile tarama gerçekleştirmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu