Sağlık

Vakaların arttığı Japonya’da OHAL uzatılıyor

Japonya hükümeti, halihazırda Tokyo ve Osaka dahil 21 eyalette uygulanan ve 12 Eylül'de son bulması beklenen OHAL uygulamasını 3 hafta daha uzatıyor.

japonya ohal
 

Japonya hükümeti, yeni tip koronavirüs salgınına karşı Tokyo ve Osaka dahil toplam 21 eyalette uygulanan ve 12 Eylül’de sona ermesi beklenen OHAL’i 3 hafta daha uzatıyor.

japonya ohal1
 

Konuya yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre Başbakan Suga Yoşihide, hafta içi Sağlık Bakanı Tamura Norihisa ve Covid-19 Tedbirlerinden Sorumlu Kabine Üyesi Nişimura Yasutoşi ile görüşecek.

japonya ohal
 

Uygulamanın uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin son kararı, Covid-19 Danışman Heyetinin vereceği tavsiye sonrası Başbakan Suga açıklayacak.

japonya ohal
 

Japonya’da OHAL, halihazırda Tokyo ve Osaka dahil ülke genelinde toplam 21 eyalette uygulanıyor.

Tokyo’daki vaka sayısı arttı

Ülkenin başkenti Tokyo’da, 23 Temmuz ila 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Tokyo Olimpiyatları ve 24 Ağustos ila 5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Paralimpik Oyunlar ile bağlantılı olarak vaka oranları artış gösterdi.

japonya ohal
 

Gerçekleştirilen turnuvalara 15 bin sporcunun katıldığı ve bu durumun da vaka sayılarındaki artışla doğrudan bağlantılı olduğu belirtildi.

japonya ohal
 

Ülkede son 24 saat içerisinde 8 bin 282 yeni vakanın tespit edilmesi ile birlikte toplam vaka sayısı 1 milyon 583 bin 447’ye yükseldi. Ayrıca virüs nedeniyle 40 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 16 bin 412 oldu.

Ülke genelinde 2 bin 198 kişinin yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu