Sağlık

Zorunlu PCR testi uygulaması 6 Eylül’de başlıyor

6 Eylül'den itibaren aşısını olmamış veya hastalığı geçirmemiş kişilere uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla seyehat edebilmeleri için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu geliyor. Negatif sonuçlu test belgelerini ibraz etmeyenlerin seyehat etmelerine izin verilmeyecek.

pcr testi
 

Türkiye’de salgınla mücadelede yeni dönem 6 Eylül itibariyle başlıyor. Bu kapsamda aşısını olmamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile seyahat edebilmeleri için negatif PCR testi ibraz etmeleri gerekecek. Negatif sonuçlu PCR test belgelerinin ibraz edilmemesi durumunda kişilerin özel araç hariç seyahat etmelerine izin verilmeyecek.

Otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek

Araçlara kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı olup olmadıkları, hastalığı geçirip geçirmedikleri veya azami 48 saat önce yapılmış PCR testi sonucu kontrol edilecek. Ayrıca yolcu taşıyan otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek.

otobüs terminali

Vatandaşların HES uygulaması üzerinden onay vermesi durumunda aşı, bağışıklık ve PCR testi sonuçları U-ETDS sistemi üzerinden kontrol edilebilecek.

2 yaş altı bebeklerde HES kodu aranmayacak

18 yaş altı ve üzeri kişiler biletlerini HES kodu ile satın alabilecek. Tren yolculuklarında aşılı olanlar ve hastalığı geçirenler HES uygulaması üzerinden durumlarını belgeleyebilecek. Tren yolculuklarında 2 yaş altı bebeklerde HES kodu aranmayacak.

Gar ve istasyon girişlerinde HES kodu sorgulanacak. Yolculuk esnasında, gerekli belgeleri ibraz etmediği tespit edilen kişiler, trenin durduğu ilk istasyonda indirilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek.

tren

Havalimanlarında PCR testi yapılabilecek

PCR testi zorunluluğu havalimanlarında da uygulanacak. İsteyen yolcular, havalimanlarında PCR testi yapabilecek.

havalimanı pcr testi

havalimanı pcr testi2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu