Tarım

Buğday fiyatları düşüşünü sürdürdü

Buğday fiyatları, ABD'den gelen dünyadaki stokların yükselişte olduğu ve Avustralya'daki yüksek hasadın Ukrayna'daki savaşın etkilerini azaltabileceğine dair rapor sonrası düşüşünü sürdürdü.

Buğday fiyatları düşüşünü sürdürdü
Buğday fiyatları düşüşünü sürdürdü

Buğday fiyatları, ABD Tarım Bakanlığı’nın stokların artacağı ve 2021-2022 hasat ve ihracat rakamlarının yükseleceğini öngören raporu sonrası düşüşünü sürdürdü.

Chicago’da buğday vadelileri yüzde 7,7’lik düşüşle 11,09 dolara kadar gerileyerek önceki gün yaşadığı yüzde 6,6’lık düşüşünü sürdürmüş oldu. Bu düşüşlere rağmen fiyatlar hala sene başlangıcına göre yüzde 50 yukarıda seyrediyor.

ABD Tarım Bakanlığı Geçtiğimiz ay 2021-2022 sezonunda dünya için buğday stoğu beklentisini 278,2 milyon tondan 281,5 milyon tona çıkarmıştı. Avustralya’nın bu sezon rekor hasada, Hindistan’ın ise sahip olduğu zengin stok ve yüksek fiyatlar nedeniyle güçlü bir ihracat rakamına ulaşması bekleniyor.

Buğday fiyatları düşüşünü sürdürdü
Buğday fiyatları düşüşünü sürdürdü

ABD Tarım Bakanlığı Karadeniz Bölgesi’nden gelecek buğday ihracat tahminlerini aşağı yönlü güncellerken bu rakam Ukrayna için 20 milyon tondan 4 milyon, Rusya için ise 32 milyon tondan 3 milyon tona düşürüldü. Ancak uzmanlar bu rakamların Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde öngörülen ve savaşın başlamasından iki hafta sonra yayımlanan rakamlar olduğunu belirtiyor.

Futures International LLC Kıdemli Emtia Analisti Terry Reilly, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede “Rakamlar Karadeniz Bölgesi ile ilgili gerçek durumu yansıtmıyor gibi görünüyor fakat şu anda gelecek tahıl hareketlerini kestirmek oldukça zor” dedi.

Ayrıca mısır, soya yağı ve pişirme yağları da 2012’den bu yana en yüksek seviyelerde işlem görüyor. Tüm bu gelişmeler, daha yüksek gıda enflasyonu ve düşük gelirliler için daha fazla devlet desteği anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu