Tarım

Ege İhracatçı Birlikleri açıkladı: Zeytin ihracatında ilk kez…

Ege İhracatçıları Birlikleri tarafından sofralık zeytin ihracatının 2020-21 sezonunda ülke tarihimizde ilk defa 150 milyon dolar barajını aştığı kaydedildi.

 

Türkiye’nin ihracatının önemli kalemlerinden zeytinden iyi haberler gelmeye devam ediyor.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapılmış olan açıklamaya göre 2020-2021 sezonunda 430 bin tonluk sofralık zeytin rekoltesi yapılırken bunun 88 bin 430 tonluk kısmı ihraç edildi ve toplamda 142 bin dolarlık döviz geliri elde edildi.

Almanya, siyah zeytin ihracatında ilk sırada

Siyah zeytin dış satımında Almanya 33,5 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. Irak bu ülkeyi 18,8 milyon dolarla takip etti. Peşinden ise Romanya geldi. Romanya’ya 17,7 milyon dolar değerinde zeytin ihraç edildi.

Yeşil zeytin ihracatında ise Almanya 8,8 milyon dolarla birinci oldu. İkinci sıradaki Irak’a 6,1 milyon dolarlık dış satım, Amerika Birleşik Devletleri’ne ise 3,7 milyon dolarlık dış satım yapıldı.

90 milyon zeytin ağacı meyve veren ağaçlar arasına katıldı

Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Başkanı Davut Er, ülkemizin 2002 yılından sonra kazanmış olduğu 90 milyon zeytin ağacının meyve veren ağaçlar arasına katıldığını ve her sene zeytin rekoltesinin artış göstermesini beklediklerini söyledi.

2021-2022 sezonundan daha da fazla bir verim bekleniyor

Davut Er, sofralık zeytin ve zeytinyağı rekoltesinin 2021-2022 sezonunda geçtiğimiz yıllardan yüksek olacağına dair ipuçlarını ellerinde barındırdıklarını söyleyerek 100 bin tonluk sofralık zeytin ihracatını hedeflediklerini söyledi ve “Zeytin üreticilerinin önemli maliyet kalemlerinden olan akaryakıt, ilaç ve gübre başta olmak üzere bütün girdi maliyetlerinde astronomik olarak artışlar görüldü. Üreticilerimizin ağaçlarına bakabilmeleri maksadıyla üreticimize verilen primlerin zeytinyağı için 3 TL, dane zeytinde ise 75 kuruşa çıkartılması gerekli.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu