Tarım

Gıda ve Tarım Örgütü: Deprem sonrası çiftçinin acil yardıma ihtiyacı var

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), depremlerin ardından Türkiye'de 10 ilin tamamında kırsal kesimde yaşayan 900 bin kişiye yönelik 25 milyon dolara ve Suriye'de gelecek 3 ay içinde kırsalda yaşayan 300 bin kişiye verilecek tarımsal destek için 10 milyon dolar acil yardıma ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

deprem

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), depremlerin ardından Türkiye’de 10 ilin tamamında kırsal kesimde yaşayan 900 bin kişiye yönelik 25 milyon dolara ve Suriye’de gelecek 3 ay içinde kırsalda yaşayan 300 bin kişiye verilecek tarımsal destek için 10 milyon dolar acil yardıma ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin Türkiye ve Suriye’de büyük tahribata yol açtığı, FAO’nun söz konusu ülkelerde depremden etkilenen kırsal kesimin ihtiyaçları doğrultusunda operasyonlarını genişlettiği ifade edildi.

Hem Türkiye hem Suriye’deki önceliğinin en çok etkilenen kırsal kesimin temel gıda üretimini sürdürebilmelerini sağlamak ve tarımsal zararın ve ihtiyaçların daha geniş perspektifle değerlendirilmesini desteklemek olduğunun altı çizildi.

Söz konusu ülkelerde faaliyetlerin 1-3 ay süresince hayvan yemi, tohum, gübre, yakıt, ekipman gibi tarımsal girdiler ile veterinerlik bakımı ve şartsız nakit transferi sağlamaya odaklanacağı aktarıldı.

“25 MİLYON DOLARA İHTİYAÇ VAR”

Açıklamada, “BM’nin ‘Türkiye Acil Çağrısı’ kapsamında, FAO’nun gelecek üç ay içinde, acil geçim desteği ve koşulsuz nakit transferleri de olmak üzere etkilenen 10 ilin tamamında kırsal kesimde yaşayan 900 bin kişiye yönelik 25 milyon dolara ihtiyacı var” ifadesine yer verildi.

Kurum, BM’nin Suriye için yaptığı acil çağrı çerçevesinde de gelecek 3 ay içinde kırsalda yaşayan 300 bin kişiye verilecek tarımsal destek için 10 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Kurumunun açıklamasını Twitter hesabından paylaşan FAO Genel Direktörü Çü Dongyü ise, “Bu an, küresel dayanışma ve cömertliği gösterme anıdır. Etkilenen kırsal toplulukların gıda üretimini iyileştirebilmeleri ve sürdürülebilmeleri için Türkiye ve Suriye’yi şu an desteklemeliyiz. FAO, tarım sektörünün uğradığı zararı değerlendirmek için yetkililerle çalışmayı sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu