Tarım

Kuru kayısıda hedef 300 milyon dolar ihracat

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Türkiye'nin kuru kayısı üretim ve ihracatında dünya lideri olduğunu belirterek "Bu sezon daha katma değerli ihraç ederek 300 milyon doları aşacağımızı öngörüyoruz." dedi.

kuru kayısı
 

Türkiye’nin kuru kayısı ihracatı bu sezon yüzde 16’lık artışla 291 milyon 749 bin dolara ulaştı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, “Bu sezon daha katma değerli ihraç ederek 300 milyon doları aşacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

“Türkiye kuru kayısı ihracatında dünya lideri”

Kuru meyvelerde ihracatın son yıllarda ortalama 1,4 milyar dolara ulaştığını belirten Celep, Türkiye’nin kuru kayısı üretim ve ihracatında dünya lideri olduğunu söyledi.

Kayısı ihracatında sezon başlangıcının 1 Ağustos olduğunu dile getiren Celep, “2019-2020 sezonunda 252 milyon 451 bin dolar döviz geliri elde ettik. İhracat, 31 Temmuz’da sona eren 2020-2021 sezonunda da yüzde 16 artışla 291 milyon 749 bin dolara çıktı.” dedi.

Yeni sezonda hedef 300 milyon dolar ihracat

Kuru kayısı ihracatında ilk sırada 45 milyon dolarla ABD’nin, ikinci sırada ise 28 milyon dolarla Almanya’nın bulunduğunu söyleyen Celep, şu ifadeleri kullandı:

“Kuru kayısı, çekirdeksiz kuru üzümden sonra Türkiye’ye en çok döviz kazandıran ürünümüz. Türkiye’nin kuru kayısı rekoltesinin 2021 yılında 94 bin 938 ton olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bu rakamın büyük bir bölümü yine ihracata gidecek. Rekoltede yüzde 8 azalma var ama kalite iyi. Dolayısıyla bu sezon daha katma değerli ihraç ederek 300 milyon doları aşacağımızı öngörüyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu