Tarım

Pamuk fiyatları 10 yılın zirvesinde

Pamuk fiyatları, 1,07 dolarla 10 yılın zivesini gördü. Yüzde 8,8 değer kazanan pamuk, böylece en çok değer kazanan ürünlerden biri oldu. Analistler, pamuk fiyatlarında yaşanan fiyat artışının tekstil maliyetlerini yükseltebileceğini öngörüyor.

pamuk
Pamuk fiyatları 10 yılın zirvesinde

Arz endişeleri, stoklardaki düşüş, teslimat sıkıntıları ve konteyner yetersizliği tarım emtia fiyatlarının artmasına yol açarken pamuk fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekti.

Emtia piyasasında “beyaz altın” olarak adlandırılan pamuk, geçtiğimiz hafta 1,07 dolara yükselerek son 10 yılın zirvesini gördü. Yüzde 8,8 değer kazanan pamuk, böylece en çok değer kazanan ürünlerden biri oldu.

Fiyatların yükselmesinde olumsuz hava koşulları ve sevkiyattaki sıkıntılarla birlikte yaşanan arz endişeleri etkili oldu.

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, dolar endeksinin 93 dolar üzerinde kalmaya devam ettiğini, bunun da varlık fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Hindistan’ın dünyanın en büyük pamuk üreticilerinden biri olduğunu vurgulayan Ergezen, Hindistan’da pamuk kurdu salgını bulunduğunu, bu nedenle rekoltenin düşeceği endişelerinin etkili olduğunu belirtti.

Analistler, pamuk fiyatlarında yaşanan fiyat artışının tekstil maliyetlerini yükseltebileceğini öngörüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu