Tarım

Şekere zam mı geliyor? Sektör yetkililerinden açıklama…

Marketlere ve gıda fiyatlarına gelen zamların ardından maliyetlerin artmasıyla bir süredir şekere de beklendiği gibi zam geleceği öngörülüyor.

 

Şeker fabrikalarının mevcutta 3.93 TL’lik satış fiyatlarıyla üretim gerçekleştirmelerinin mümkün olmadığı ifade edilirken, şekerin fabrika satış fiyatının ise en az 5 TL’ye çıkartılması kimi temsilcilerce isteniyor. Yapılmış olan açıklamada en az yüzde 52 oranında bir zam yapılması öngörülmüştü.

Gıda ve faturalarda meydana gelen fiyat artışının ardından üretim maliyetlerinin de artış göstermesiyle şeker için beklenen zam geldi çattı. Türk Şeker tarafından taleplerin sınırlı oranda karşılanması da yakın zamanda zam yapılacağına ilişkin beklentileri körüklüyor.

Son 3 senede yalnızca yüzde 26’lık bir pancar alım fiyatı zammı yapıldığını ifade eden sektör yetkilileri şekere zam gelmediğini ifade ediyor.

Başkandan yüzde 52 oranında zam talebi

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, pancar alım fiyatını Erdoğan’ın 420 TL olarak açıklamasına karşın Şeker Fabrikaları’nca bir açıklama yapılmadığını ifade ederek, “Yapmış olduğumuz hesaplamalara göre eğer şekere yüzde 52 düzeyinde bir zam gerçekleştirilirse fabrikalar başa baş noktada faaliyetlerini devam ettirir.” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu