Tarım

Tarım Bakanı duyurdu: Destekleme bütçesi arttırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, tarımsal destekleme bütçesinin 3,2 milyar TL ek bütçeyle 29 milyar TL’ye çıkarıldığını aktardı.

 

tarim

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı kabine toplantısı sonrası yapmış olduğu konuşmanın ardından, sosyal medya hesabı üzerinden duyuru paylaştı.

Pakdemirli, yapmış olduğu açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle, 2022 senesinde 25,8 milyar TL olarak planlanmış olan destekleme bütçesi, 3,2 milyar TL ek bütçeyle 29 milyar TL’ye çıkartılmıştır.” şeklinde konuştu.
“Arpa, buğday, yulaf, çavdar, tritikale üretimi gerçekleştirenlere dekara 50 TL ödeme yapılacak”

Pakdemirli duyurusunda, “Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle 2022 senesinde 25,8 milyar TL olarak planlanmış olan destekleme bütçesi, 3,2 milyar TL’lik ek bütçeyle 29 milyar TL’ye çıkartılmıştır. Artırılan tarımsal destekleme bütçesiyle ülkemiz için stratejik önemi bulunan arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf üretimi gerçekleştiren çiftçilerimize, mevcut desteklere ilave olarak Ek Girdi Desteği olarak dekara 50 TL’lik ödeme gerçekleştirilecektir. 2022 senesinde arpa, buğday, yulaf, çavdar ve tritikale üreticilerimize, gübre, mazot, sertifikalı tohum ve ek 50 TL girdi desteğiyle beraber dekara toplamda 116 TL ödeme yapılacaktır.”

para

Girdi destekleri bir önceki yıla göre %127 oranında arttırıldı

Yapılmış olan ilave destekle 2022 senesinde hububat üreticilerimize ödenecek girdi destekleri, geçtiğimiz seneye göre %127 oranında artırılmıştır. Tarımsal desteklerin yanında, uygulamış olduğumuz alım fiyatlarıyla her zaman çiftçimizin yanında bulunduk, bulunmayı da sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu