Tarım

Tarım Bakanlığı ilave tarımsal desteklerin detaylarını paylaştı

Bakanlık tarafından planlanan ek bütçe ile 29 milyar TL’ye çıkartılan tarımsal desteklemelerin nerelerde yapılacağına ilişkin bilgi verildi.

 

tarım

Tarım ürünleri son dönemlerde daha da ön planda olmaya başladı. Bundan dolayı tarımsal desteklerin de artırılması hususu sıkça gündemdeydi.

Konuya ilişkin çalışmalar gerçekleştirildi ve bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararda 2021 yılının tarımsal desteklemeleri ve 2022 senesinin gübre ve sertifikalı tohum kullanım desteklerinde değişiklik yapıldı.
2022 yılının tarımsal destekleme bütçesi 29 milyar TL’ye çıkartıldı

Yapılan paylaşıma göre 2022 senesinde 25,8 milyar TL olan tarımsal destekleme bütçesi 3,2 milyar TL’lik ek bütçeyle 29 milyar TL’ye çıkmıştı. Bu kararla birlikte bu sene verilecek olan ilave desteklerin nereler için yapılacağı da kesinleşmiş oldu.

Dekara 50 TL’lik ek girdi desteği getirildi

Bu kapsamda ek bütçeden ÇKS’ye göre 2021 senesi üretimleri için tritikale, yulaf, çavdar, arpa ve buğday ürünlerine bir kez olmak üzere dekara 50 TL’lik ek girdi desteği verilecek.

tarım

Sertifikalı tohum desteği bu sene verilecek

Bununla beraber daha önce yayımlanmış olan karara göre 2022 senesin sertifikalı tohum kullanım desteği, çeltik, yulaf, tritikale, çavdar, buğday için dekara 16 TL’ydi ve yarı yarıya artış yapılarak 24 TL’ye yükseltilmişti. Yapılmış olan son düzenlemeyle beraber sertifikalı tohum desteğinin de bu sene içinde ödenmesine imkan verildi.
2022 senesinde böylece tritikale, yulaf, çavdar, arpa ve buğday üreticilerine, gübre, mazot ve sertifikalı tohum ile ek 50 TL’de girdi desteği sağlanarak dekara toplamda 116 TL’lik ödeme gerçekleştirilecek.

Bununla beraber istihdamı yapılan danışmanlık desteği 52 bin TL’ye yükseltildi. Ayrıca kimi havzalar ise yağlık ayçiçeği destekleme kapsamının içine alındı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu