Tarım

Tarım Kredi’den çiftçiye borç yapılandırması imkanı

Tarım Kredi’ye üreticilerin olan borçlarının yapılandırıldıktan sonra ödenmesi ve bu durumda temerrüt faizinin geri ödenmemesi konusu gündeme geldi.

 

tarim

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nce 31 Aralık 2020 tarihi ve öncesinde vadeli kredi borcu olan ortaklara taksitlendirme veya tek seferde yapılandırma imkanı verildi.

Taksitlendirme veya tek seferde ödeme mümkün olacak

Tarım Kredi tarafından yapılmış olan yazılı açıklamada, 31 Aralık 2020 veyahut daha eski vadeli borcu olan ortaklar 30 Eylül’e dek başvurmaları durumunda, yapılandırmaksızın taksitlendirme veyahut tek seferde ödeme şeklinde yararlanacak

Borcun temerrüt faizi bütünüyle silinecek

Bu çerçevede 31 Aralık 2020 veyahut daha eski olan eski vadeli kredi borçlarının tek seferde ödenmesi durumunda biriken temerrüt faizi bütünüyle silinecek.

ciftci

60 aya dek taksit imkanı

Yapılmış olan düzenlemeyle taksitlendirmeden yararlananların ise 2017 veyahut daha eski vadeye ait olan kredi alacaklarına dair temerrüt faizi bütünüyle silinecek ve bu dahilde hesaplanacak olan yeni borç tutarı, bir peşinat ödemeden 24 aya dek, yüzde 10 peşinat ödenirse 36 aya dek, yüzde 20 peşinat ödenirse 48 aya dek, %30’luk peşinat ödenirse ise 60 aya dek taksitlendirilebilecek.

Bununla beraber 2018-2020 arasındaki vadeli kredi alacaklarının taksitlendirilmesi durumunda, yapılandırma tarihine ilişkin borç tutarı, %10’luk peşinat ödenmesi durumunda 36 aya dek, %20’lik peşinat ödenmesi durumunda 48 aya dek, %30 peşinat ödenmesi durumundaysa 60 aya dek taksitlendirilebilecek.

Taksitlendirme için faiz işletilmeyecek

Taksitlendirilen alacaklara ise faiz işletilmeyecek. Yine taksitlerin vade tarihlerinin arasında azami 1 sene olacak ve taksit tutarlarıysa eşit bir şekilde ödenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu