Tarım

Tarımsal girdi fiyatlarında yükseliş devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nca Tarımsal girdi fiyat endeksi Ağustos ayı verileri açıklandı. Buna göre Tarım GFE Ağustos ayında yüzde 0,93 oranında artarken senelik bazda ise yüzde 28,74’e çıktı.

 

tarim

TÜİK, Tarımsal girdi fiyat endeksi Ağustos verilerini paylaştı.

Buna göre tarımsal girdi fiyat endeksi Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,93 oranında artış gösterirken yıllık bazda ise yüzde 28,74’e yükseldi.

Tarım-GFE bir önceki senenin Aralık ayına öre yüzde 15,50 ve 1 yılın ortalamaları ise yüzde 20,77 olarak görüldü.

Ana gruplara göre değerlendirme

Ana gruplara bakıldığında geçtiğimiz aya göre tarımsal yatırıma katkı veren hizmet ve mal endeksinde yüzde 0,28, tarımda kullanılan hizmet ve mal endeksinde ise yüzde 1,03’lük bir atış görüldü. Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre tarımsal üretime katkı veren mal ve hizmet endeksinde yüzde 25,29, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde ise yüzde 29,32’lik bir artış oldu.

tarim

Aylık en fazla artış toprak geliştiriciler ve gübre alt grubunda 

Aylık en çok artış %5,19 ile toprak geliştiriciler ve gübre alt grubunda görüldü. En fazla aylık artış gösteren diğer alt gruplar ise ikamet amaçlı olmayan çiftlik binaları (%1,19) ve  bina bakım masrafları (%3,44) oldu. Bununla birlikte aylık en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 0,20 ile tarımsal ilaçlar, yüzde 0,03 ile tohum ve dikim materyali oldu. Geçtiğimiz aya göre en çok azalış gösteren alt grupsa makine bakım ve masrafları oldu. Makine bakım ve masrafları yüzde 0,29’luk azalış gösterdi.

tarim3

Senelik en çok artış ise yüzde 66,71 ile toprak geliştiriciler ve gübre alt grubunda meydana geldi. Senelik en çok artış gösteren diğer alt gruplarsa %45,67 ile ikamet amaçlı olmayan çiftlik binaları ve %44,57 ile bina bakım masrafları oldu. Buna karşılık, senelik en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 16,62 ile veteriner harcamaları, yüzde 11,81 ile tarımsal ilaçlar, yüzde 9,87 ile tohum ve dikim materyali oldu.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu