Tarım

Türkiye 260 bin ton arpa ithal edecek

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 260 bin ton yemlik arpa alımı için uluslararası ihalenin ilk turunda teklifleri aldı.

arpa
 

Türkiye 260 bin ton arpa ithalatına hazırlanıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 260 bin ton yemlik arpa alımı için uluslararası ihalenin ilk turunda teklifleri aldı.

260 bin tonluk teslimatın 50 biner tonunun İskenderun ve İzmir’den, 25 biner tonunun Mersin, Bandırma, Kocaeli Derince, Tekirdağ, Samsun ve Karasu’dan; 10 bin tonunun ise Trabzon’dan yapılacağı belirtiliyor.

2021 yılı arpa alım fiyatı ton başına 1,750 TL, satış fiyatı ise ton başına 1,950 TL olarak açıklanmıştı. TMO’nun yemlik arpa ihalesinde en düşük teklifler ton başına 2,500 TL’nin üzerinde seyrediyor.

arpa
 

Gümrük vergisi sıfırlanmıştı

8 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan ve ithalat rejimi kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararına göre bazı hububat, bakliyat ve tohumluk hububat ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlanmıştı.

Cumhurbaşkanı kararı ekinde yer alan listeye göre nohut, yeşil ve kırmızı mercimek, buğday, mahlut, tohumluk çavdar, beyaz ve maltlık arpa, tohumluk yulaf, mısır ve buğdaygiller ailesinden bir yem bitkisi olan sorgum tohumu ithalatında gümrük vergisi 31 Aralık’a kadar sıfır olarak uygulanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu