Teknoloji

AB’den WhatsApp’a “gizlilik ihlali” cezası

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, AB'nin "gizlilik kurallarını ihlal ettiği" gerekçesiyle anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a 267 milyon dolarlık rekor para cezası kesti.

whatsapp
 

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, AB’nin “gizlilik kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından 267 milyon dolarlık rekor para cezasına çarptırıldı. Düzenleyici kurum tarafından yapılan açıklamada, uygulamanın AB vatandaşlarına kişisel bilgilerini nasıl toplayıp sakladığına veya bu bilgileri ne yaptığına ilişkin yeterli bilgi vermediği aktarıldı.

Açıklamada, WhatsApp’ın gizlilik politikaları ve kullanıcılarla olan iletişimini gözden geçirmesi ve Avrupa’nın gizlilik yasalarıyla uyumlu hale getirmesi gerektiği belirtildi.

WhatsApp’tan açıklama geldi

Konuyla ilgili konuşan WhatsApp sözcüsü, gizlilik kurallarını sağladıklarını ve verilen cezanın orantısız olduğunu belirterek söz konusu kararı temyize götüreceklerini söyledi.

Facebook tarafından 2014 yılında satın alınan WhatsApp, geçtiğimiz günlerde şahsi bilgilere yönelik yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya Taganskiy Mahkemesi tarafından 36 milyon ruble para cezasına çarptırılmıştı.

İrlandalı düzenleyici kurum tarafından verilen ceza, WhatsApp’ın veri ihlali nedeniyle bugüne kadar aldığı en yüksek ceza oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu